Toptan: Darbe hukuken 'yok' hükmündedir

Meclis Başkanı, "Darbe lafının kendisi hukuktaki deyimiyle 'yok' hükmündedir. Bu millet, kaderini kendi tayin etme özgürlüğünün tadını almıştır" dedi.

13.07.2009 - 14:07

Toptan: Darbe hukuken 'yok' hükmündedir

TBMM'de yasama yılını değerlendiren Meclis Başkanı Köksal Toptan'dan darbe tartışmalarına ilişkin bir değerlendirme geldi.

Son dönemde artan darbe tartışmalarına tepki gösteren Toptan, şöyle konuştu:

"Bir kısım aydınlar veya elitler bazı soyut kavramlar üzerinde fırtınalar koparabilir ama bu milletin izanı ve irfanı bir çözülmeye ya da bölünmeye asla izin vermez.

Göz bebeğimiz Silahlı Kuvvetlerimiz, zamanın şartlarına uygun yapısal dönüşümleri gerçekleştiren en aktif kurumlardan biri olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetim kademesinin, bugünün modern orduları gibi devlet sistematiği içindeki normalleşmiş yerini alma isteği takdire şayandır.

Son dönemde ağırlık kazanan darbe tartışmalarına gelince, zaten bu lafın kendisi hukuktaki deyimiyle 'keenlem yekundur' yani yok hükmündedir.

Türkiye demokrasisi kökleşmiş, yüzünü batıya dönmüş ve uluslararası topluma entegre olmuş bir ülkedir.

Anadolu'da bir deyiş vardır: 'Allah gördüğünden geri koymasın'. Bu millet demokrasi kültürünün, kaderini kendi tayin etme özgürlüğünün tadını almıştır, bundan da asla geri dönmeyecektir."

Türkiye'nin köklü bir geleneğin mirasçısı olduğunu belirten Toptan, "Böyle bir ülkede her gün yetki tartışması ve rejim sorunu yaşanıyor görüntüsü bu şanlı geçmişimize yakışan bir durum değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Askere sivil yargı düzenlemesine atıfta bulunan Toptan, zamanın şartlarına uygun düzenlemeler yapılırken bazı sancıların yaşanmasının doğal olduğunu savundu. Toptan, "Ancak bunların esastan kaynaklanan bir ihtilafmış gibi gösterilmesi bize ve geçmişimize yakışan bir durum değildir" dedi.

Toptan, anayasa değişikliklerinin parça parça değil, bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının şart olduğunu vurguladı.

DOKUNULMAZLIĞI OLMAYAN SADECE ÇAYCILAR
TBMM Başkanı Toptan, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Basın toplantısında, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetim kademesinin, bugünün modern orduları gibi devlet sistematiği içindeki normalleşmiş yerini alma isteği takdire şayandır" sözlerini hatırlatan Toptan, "Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin yasaya askerler karşı çıktı. Sizce bu normalleşme ile çelişen bir durum mudur? sorusuna şu yanıtı verdi:

"Değil. Komuta kademesinde yapılan açıklamalar; benim konuşmamdaki ana temayı ifade etmekte ve karşılamaktadır. Orada Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamada ifadesini bulan bir takım tereddütler vardır. O nedenle, olayı sadece o çerçevede değerlendirmek lazım." 

Bir gazetecinin "Meclis Başkanı'nın yargılanması konusunda bir düzenleme yok, bu konuda bir düzenleme yapılmasını istiyor musunuz?" sorusuna karşılık Toptan, şunları söyledi:

"Süreci beklemek lazım. Kamuoyu tartışıyor. Ama genelde Türkiye'nin bir dokunulmazlıklar sorunu var. Türkiye'nin bunu çözmesi lazım. Sık sık ifade ettiğim; Türkiye'de dokunulabilir olan sadece devlette çalışan çaycılar ve odacılardır. Belki bazı kurumlarda onların da dokunulmazlığı var. O nedenle dünyanın hiçbir yerinde olmayan böyle bir dokunulmazlık kavramının tamamının masaya yatırılması, bu çerçevede milletvekili dokunulmazlığı, sivil ve asker bürokrasi dahil, üniversite sistemi dahil, herkesin dokunulmazlığının masaya yatırılması ve ona göre bir sonuca varıp değerlendirilmesi lazım. Bunlar içinde belli grupları çekip alırsak, orada yanlış yere gideriz ve yanlış değerlendirmeler yaparız ve sağlıklı sonuç da çıkaramayız. Benim baştan beri söylediğim budur, bugün de aynı kanaatteyim."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...