Tunceliler kentte yapılması planlanan baraj ve HES projelerine karşı yürüdü.

Ovacık ilçesine bağlı Güneykonak Köyü Munzur Çayı kıyısında bir araya gelen grup adına konuşan Ovacık Munzur Baba Cemevi Dernek Başkanı Aydın San, Tunceli'de çeşitli sivil toplum kuruluşları ve dernekler ile bazı siyasi partilerin katılımıyla yapımı planlanan baraj ve HES projelerine karşı "Munzur Özgür Aksın" adı altında bir meclis kurulduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu Kararıyla 1971 yılında milli park alanı olarak ilan edilen Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yapımı kararlaştırılan 4 baraj ve 5 HES projesi bulunduğunu ifade eden San, şunları söyledi:

"Milli Park ilan edilen Munzur Vadisi'nin florasında hali hazırda bin 600 adet bitki türü tespit edilmiş olup bunlardan yüzde 18'i Munzur'a ait endemik türlerden oluşmaktadır. Bu baraj ve HES planlarının hayata geçirilmesi halinde bu endemik bitki florasının da yok olacağı anlamına gelmektedir ve bununla birlikte arıcılık tamamen yok edilmektedir. Ovacık'ta arıcılık bizler için önemli bir gelir kaynağıdır. Yakın zamana kadar neslinin tükendiği varsayılan Anadolu parsının Munzur havzasında yaşadığına dair işaretler ve akademik tespitler bulunmaktadır. Bu baraj planları vadimizde yaşayan hayvanların yaşam haklarını yok etmek anlamına da gelmektedir."

Munzur ve Pülümür vadilerinin bölge halkı için son derece önemli olduğuna dikkat çeken San, bölgedeki değerlerin insanlığın ortak değeri olduğunu söyledi.
Yapılması düşünülen barajlarla insanlığın ortak değerlerinin yok olacağını ileri süren San, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu baraj projeleri zenginliğimizi yok etmek anlamına gelmektedir. Kültür, dil ve yaşam parçası olan bu vadimizde planlanan barajlar, değerlerimizin yok edilmesi anlamına gelmektedir. Munzur inanç ve ibadet merkezlerimizden biridir. Mitolojide önemli yeri bulunan Munzur'un efsanevi bir yanı da bulunmaktadır. Ayrıca iki vadide onlarca inanç yeri, Hızır Gölü, göl, nişangah, ulu ağaç ve benzeri yerler mevcut olup sürekli ziyaret edilmekte ve adaklar adanmaktadır. Munzur Dersim halkı için kutsal bir sudur."

San, oluşturulan meclisin Munzur ve Pülümür vadileri üzerinde yapımı planlanan baraj ve HES projelerine karşı hukuk mücadelesine aralıksız devam edeceğini sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından grup, Munzur ve Mercan çaylarının birleştiği noktaya araçlarla gelerek suya karanfil attı.

Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı etkinlik olaysız sona erdi.

Etkinliğe, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım, CHP Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.