Türkiye, 3G'de Avrupa'yı solluyor

Türkiye, geç tanıştığı 3G'de hızlı yol katetti. Avrupa'da abonelerin yüzde 30'unun kullandığı teknolojiyi Türkiye'de 17 milyon kişi kullanıyor.

25.11.2010 - 17:13

Türkiye, 3G'de Avrupa'yı solluyor

3G mobil iletişim teknolojisini yıllardır kullanan Avrupa’da 3G abonesi yüzde 30 iken, bu rakam Türkiye'de sadece 14 ayda yüzde 27’ye ulaştı. 16 milyonu aşan 3G abone sayısı, şimdiden Almanya, Yunanistan, Danimarka ve Belçika’yı geride bırakmış durumda.


Filmlerin birkaç dakikada indirilmesini sağlayan, görüntülü konuşma imkânı veren ve bununla birlikte cep telefonundan birçok yeni hizmetin verilmesinin önünü açan 3G kullananların sayısı sadece 9 ayda ikiye katlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 3. çeyrek verilerine göre, 2010 yılının başında 8.7 milyon olan 3G abone sayısı, eylül sonu itibariyle 16.6 milyon aboneye ulaştı. 2009 Temmuz ayında kullanılmaya başlanan 3G için mobil operatörler toplamda 4.4 milyar TL’lik yatırım yaptı.

Radikal gazetesinin aktardığına göre Turkcell 2.1, Vodafone 1.3, Avea 1 milyar TL’lik yatırım yaparken, şirketler de artık bu yatırımların meyvesini almaya başladı. Şirketlerin gelirleri, 3G kullanımının da etkisiyle artış gösteriyor. 3G kullanımının artmasıyla mobil internet kullanımı da altın dönemini yaşıyor. 2010 yılı üçüncü çeyrek itibariyle mobil genişbant internet abone sayısı bir önceki döneme göre yüzde 39 artarak 1.1 milyonu aştı.

17 MİLYON CİHAZ DEĞİŞTİ
Toplam mobil genişbant internet kullanım miktarı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 24 artarak 3.197 TByte oldu. Araştırmalara göre, Türkiye’de yılda en az 17 milyon kişi her yıl cep telefonu cihazını yeniliyor. Bu durum akıllı telefonların uygun kampanyalarla pazara girmesiyle daha da hareketlendi. 3G’yi destekleyen akıllı telefonların satışı arttıkça, 3G kullanımı da yaygınlaşıyor.

3G sadece büyük kentlerde değil, köylerde ve kırsal alanlarda da sıkça kullanılıyor. Bu teknoloji en çok dizi ve maç izlemek için tercih ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...