Elektrik neden kesildi? Türkiye genelinde elektrik kesintisi

Türkiye'nin birçok ilinde elektrik kesintisi yaşandı. Peki elektrik neden kesildi? TEİAŞ, kesintinin nakil hatlarında saat 10.36'da yaşanan sorun nedeniyle meydana geldiğini bildirdi. İnternet erişiminde de sıkıntı yaşandı. İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle Metro, Metrobüs Marmaray ve tramvay seferleri yapılamadı. Ankara'da da metro seferleri durdu. İstanbul'a saat 13.00 sularında elektrik verilmeye başlandı.

Haberler 03.04.2015 - 12:15

Elektrik neden kesildi? Türkiye genelinde elektrik kesintisi

genelinde saat 10.36'da nakil hatlarında yaşanan sorun nedeniyle elektrikler kesilince yaşam altüst oldu. 

GÜN BOYU NELER YAŞANDI?

Kent içi ulaşımda Metro, Metrobüs (İstanbul), Marmaray (İstanbul), tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti ve okullarda eğitim aksadı.

Yaklaşık 1.5 saat sonra, arızanın giderildiği bazı illere elektrik verilmeye başlandı.

İstanbul'a saat 13.00 sularında elektrik verilmeye başlandı. Elektriklerin gelmesiyle kentte duran Marmaray, tramvay ve bazı Metro seferleri de tekrar hizmete girdi.

YHT SEFERLERE BAŞLADI

Kesinti nedeniyle Eskişehir, Ankara, Konya ve İstanbul yönlerine YHT seferleri yapılamadı. Enerji nakil hatlarındaki sorunun yaklaşık 8,5 saat sonra giderilmesiyle Eskişehir-Ankara istikametine 18.15'te YHT seferleri başladı. 

ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANAN İLLER

Kesintinin yaşandığı iller arasında ''İstanbul, Ankara, Adıyaman, Batman, Karaman, Karabük, Mardin, Trabzon, Aydın, Artvin, Edirne, Düzce, Çankırı, Diyarbakır, Kars, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Rize, Sinop, Gümüşhane, Amasya, Antalya, İzmir, Bursa, Giresun, Adana, Isparta, Burdur, Bitlis, Yozgat, Kütahya, Sivas, Kastamonu, Siirt, Kayseri, Çanakkale, Konya, Gaziantep, Hatay, Kırşehir, Denizli, Kahramanmaraş, Eskişehir, Uşak, İzmit, Tunceli, Zonguldak, Elazığ, Bilecik ve Samsun'' yer aldı.

Türkiye genelinde il il kesinti haritası
Türkiye genelinde il il kesinti haritası

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş.'DEN AÇIKLAMA

Saat 11.30 sularında açıklama yapan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri, elektrik nakil hatlarında saat 10.36'da yaşanan sorun nedeniyle birçok bölgede elektrik kesintisi meydana geldiğini bildirdi.

Teknik inceleme başlatıldığını belirten yetkililer, sisteme en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışıldığını kaydetti.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: TERÖR DAHİL HER TÜRLÜ İHTİMALİ ARAŞTIRIYORUZ

Ülkede hayatı olumsuz etkileyen kesintiye ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan saat 11.50 gibi bir açıklama geldi. Sorunun iletim hatlarından kaynaklı olabileceğine işaret eden Davutoğlu, "Terör saldırısı dahil her ihtimal araştırılıyor" dedi.

Başbakan Davutoğlu ayrıca konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda bir kriz masası kurulduğunu bildirdi.

''ANKARA'YA ELEKTRİK VERİLMEYE BAŞLANDI''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da saat 12.00 sularında Ankara'ya elektrik verilmeye başlandığını açıkladı.

Yıldız, "Enerji yetersizliği diye bir şey söz konusu değil. Nereden kaynaklanıyor olabilir, iletim hatlarından veya manevra dediğimiz bir hadiseden kaynaklanıyor olabilir" dedi.

BAKAN YILDIZ'DAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Bakan Yıldız, saat 13.50 sularında yaptığı açıklamada çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Yıldız, ''Arızanın sebebinin tespit edilmesi lazım. Özel sektöre ait bir santralin devre dışı kaldığı ve bunun domino etkisi yaptığı bilgisi var. Ama bunu teyit etmem lazım. Orada nasıl bir işlem oldu, bütün kayıtları çıkarttıktan sonra değerlendirme yapmamız lazım” diye konuştu.

YILDIZ'DAN BİR AÇIKLAMA DAHA GELDİ

Saat 15.50 sularında bir açıklama daha yapan Bakan Yıldız, şu ana kadar elektrik kesintisinin nedenine ilişkin bir tespit yapılamadığını söyledi.

Yıldız, şöyle konuştu:

"Teknik bir gerekçeyle mi, yoksa üzerinde bir manipülasyon oynama mı oldu, işletme hatasından mı kaynaklandı yoksa siber bir yapıdan mı kaynaklanıyor? Bunların herbirisini söylemek için erken. Birçok birim itibariyle buna bakıyoruz. Bunlar da ihtimal dışında değil diyemeyiz.

Bu konuda elimizde kesin bir delil yok. Yani adliyedeki bu vaka ile bağlantı kurmak şu anda bizim için çok gerçekçi görünmüyor. Bunun için elimizde bir verinin olması lazım. Ama dediğim gibi bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz."

ASANSÖRDE MAHSUR KALDILAR

Kesinti sırasında asansörde bulunan bazı kişiler de mahsur kaldı. Bu kişilerin kurtarılması için çalışma başlatıldı.

TRAFİKTE KARGAŞA

Yurt genelinde birçok ilde yaşanan elektrik kesintinden trafik ışıkları da nasibini aldı. Trafik ışıklarının yanmaması trafikte aksaklıklara yol açtı.

BEDAŞ VE AYEDAŞ’IN SİTELERİ ÇÖKTÜ

Elektrik kesintisinin nedenini öğrenmek isteyen vatandaşlar, Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ) ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım’ın (AYEDAŞ) internet sitelerine girmeye çalıştı. Yoğunluk üzerine BEDAŞ ve AYEDAŞ’ın internet siteleri çöktü.

SEFERLER DURDU

İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle Metro, Metrobüs, Marmaray ve tramvay seferleri yapılamadı. Ankara'da da metro seferleri durdu. Alışveriş merkezlerinde de aksaklıklar yaşandı.

İBB'DEN AÇIKLAMA

Elektrik kesintisinin ardından İBB Beyaz Masa, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: ''Enerji kesintisi nedeniyle Metro hatlarımızda seferler yapılamamaktadır.''

Sayfa Yükleniyor...