Türkiye Mısır için meydanlarda

Uşak, İzmit ve Çorum'da Mısır halkına destek için miting düzenlendi.

Anadolu Ajansı 04.02.2011 - 17:40

Mısır'da yaşanan olaylar, yurdun çeşitliyerlerinde cuma namazı sonrası yapılan gösterilerle protesto edildi.

Uşak'ta, Ulu Cami önünde cuma namazının ardından toplanan bir grup, Mısır'daki protesto gösterilerinde yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine sloganlar atan grup, daha sonra Uşak Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Mazlumder Uşak Temsilcisi Avukat Mehmet Göç, grup adına yaptığı açıklamada. Mısır'da yaşanan olayların bir an önce sona ermesini istediklerini söyledi. Mısır halkının baskı ve zulme karşı direndiğini, halkın özgürlük arayışının karşısında hiçbir gücün barınamayacağını savunan Göç, şöyle konuştu:

''Tunus'ta başlayan, Mısır'da devam eden özgürlük ateşi tüm Ortadoğu'yu sarmıştır. Bu özgürlük mücadelesini destekliyor, diktatör rejimlerin sona ermesini arzu ediyoruz.''

Basın açıklamasına Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Mazlum Der, Diyanet Sen, Sağlık Sen, Anadolu Gençlik Derneği, Memur Sen, Hak-Iş Konfederasyonu, Eğitim Bir Sen, IHH Gönüllüleri ve Uşak Hukukçular Derneği destek verdi.

KOCAELİ
Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformunca Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek protesto edildi.

Fevziye Cami avlusunda cuma namazı sonrası toplanan platform üyeleri Mısır'daki olaylar sırasında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Grup, namaz sonrası Hürriyet ve Cumhuriyet caddeleri arasındaki yürüyüş yolunda Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek aleyhinde sloganlar atarak Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu Başkan Yardımcısı Selahattin Mengül, Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan halk hareketlerinin dünya gündeminin en üst sırasına yerleştiğini söyledi.

Halk hareketinin önce Tunus'ta başladığını daha sonra Mısır'ı da sardığını belirten Mengül, ''Başlayan bu hareketler gözlerin bu ülkelere, halklarına ve yönetimlerine çevrilmesini sağlamıştır'' dedi.

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

ÇORUM
Çorum'da çeşitli sivil toplum kuruluşları, Mısır'da yaşanan olayları ve Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i protesto etti.

Hürriyet Meydanı PTT Binası önünde toplanan IHH, Ilke-Der, Özgür-Der, Özgür Eğitim-Sen, Ehli Beyti Kültürünü Yaşatma Derneği, Ilmi ve Kültürel Araştırma Vakfı ve Ihsan Derneği adına basın açıklaması yapan IHH Çorum Şubesi Temsilcisi Selim Özkabakçı, Filistin'e yaptığı yardımlardan dolayı Mısır

hükümetinin kendisinin bu ülkeye girişini yasakladığını, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Mısır'ı terk etmesinin Filistin'e yapılacak yardımları da kolaylaştıracağını söyledi.

Özkabakçı, Ortadoğu'nun yeniden şekillendiğini belirterek, Tunus'tan başlayan devrim ateşinin Mısır'a da sıçradığını, çıkan olaylarda çok sayıda mazlum insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Sık sık Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhinde slogan atan grup, olaysız dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...