Erdoğan: Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik bir provokasyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus Büyükelçisi Karlov'un öldürülmesine yönelik açıklama yaptı. Saldırının Türk-Rus ilişkilerine yönelik bir provokasyon olduğunu ifade eden Erdoğan, saldırıya ilişkin soruşturmanın Rusya ile ortak yürütüleceğini söyledi.

Erdoğan: Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik bir provokasyon

'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine yönelik soruşturma Rusya ile birlikte yürütülecek.

Açıklama Cumhurbaşkanı 'dan geldi.

Saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, Karlov’un alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile olayı sıcağı sıcağına değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Olayı başından itibaren, gerek şahsım gerek Başbakanımız gerek İçişleri Bakanımız gerek Sağlık Bakanımız bütün ilgili arkadaşlar yakından takip ediyoruz. Bu süreç içerisinde ülkem ve milletim adına Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına taziyelerimizi tekraren özellikle iletmek istiyorum. Biliyoruz ki bu -Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provokasyondur ama bu provokasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi de irade sahibidir.

Bu akşamki görüşmede özellikle uluslararası terörle mücadelede bundan sonraki sürece yönelikdayanışmamızın çok daha güçlü çok daha farklı olması konusunda da mutabık kaldık. Kendileri özellikle bizlerden Rusya’nın büyükelçilik, başkonsolosluk gibi bu tür merkezlerindeki güvenlik tedbirlerinin arttırılması noktasındaki ricaları oldu. Bunun yanında özellikle kendileri bizim de ısrarımıza rağmen Sayın Karlov'un cenazesini kendi gönderecekleri uçakla aldırma talebinde bulundular.

Bir de soruşturmayla ilgili bir operasyon merkezini kendilerinin de göndereceği elemanlarla birlikte yapmanın çok daha isabetli olacağı ifadesini kullandılar. Bizler tüm bunların müşterek olarak yapılmasında bizim açımızdan da herhangi bir sıkıntı yok dedik, olabilir dedik ve bu konuyla ilgili de bütün başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili bakan arkadaşlarımıza da gerekli talimatı verdik.

Olayın yakın takibindeyiz. Artık zanlı demeye gerek yok katil... Mevlüt Mert Altıntaş iki yıllık polis meslek yüksekokulu mezunu. Çevik kuvvet müdürlüğünde görev yapıyor. Bu durumdan kendilerine pay çıkarmak isteyenleri de gayet iyi biliyoruz. Olay tüm boyutlarıyla araştırılmaktadır.

Bu saldırıyı ülkemizdeki Rusya Federasyonu Büyükelçisi nezdinde özellikle Türkiye’ye, Türk devletine ve Türk Milletine karşı yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Ve bu, Türk-Rus ilişkilerine yönelik açık bir provokasyondur. Bu gerçeği Rus dostlarımızın da gördüğüne eminim. Olayın ardından Sayın Putin ile yapmış olduğumuz görüşmede, bunun bir provokasyon olduğu noktasında hemfikiriz ve burada herhangi bir ihtilaf da söz konusu değildir."

Sayfa Yükleniyor...