Türkiye sandık başına gidiyor: Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımına bugün başlanıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimine göre, 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına bugün başlanacak. Dağıtımı 24 Mart'ta tamamlanacak seçmen bilgi kağıdı yanında bulunmayan seçmen de oy kullanabilecek.

Türkiye sandık başına gidiyor: Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımına bugün başlanıyor

31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimi uyarınca süreç devam ediyor.

Seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi parti sayısı 34 siyasi parti katılıyor.

Seçim takvimine göre, siyasi partiler ve bağımsız adaylar 20 Şubat'ta il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini teslim etmişti. Seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri de 27 Ocak'ta Başkanlığı'nda yapılan kura çekimi ile belirlenmişti.

BUGÜN BAŞLIYOR

Seçime giden süreçte vatandaşların oy kullanacağı yerleri belirleyen seçmen bilgi kağıtlarının döküm ve dağıtımına bugün başlanacak.

Seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda oy verebilecek. Ayrıca oy kullanmaya gidecek vatandaşların 31 Mart günü seçmen bilgi kağıtlarının yanlarında bulundurulması zorunlu olmayacak.

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı öncesinde de seçmenler nerede oy kullanacağını öğrenebilecek. Buna göre YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nın seçmen sorgulama mobil uygulamasından seçmenler nerede oy kullanacaklarını kontrol edebilecek.

YSK tarafından yapılan uyarıda, seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin sadece belirtilen kanallar aracılığıyla yapılabildiği vurgulanarak bunlar dışında gelen e-posta, çağrı ya da mesajlara itibar edilmemesi istendi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...