'Tutuksuz yargılanmaları mümkündü'

Başbakan Erdoğan, tutuklu askerlerle ilgili olarak, "Biz gerekli düzenlemeyi yaptık, tutuksuz yargılanmaları mümkündü" dedi. İmralı sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, halkın sürece olumlu baktığını söyledi.

30.01.2013 - 19:02

'Tutuksuz yargılanmaları mümkündü'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir kez daha tutuklu askerlerin durumuna değindi.

Tutuksuz yargılanmaya yönelik olarak 3. Yargı Paketi'nde gerekeni yaptıklarına ve adli yargıda üst sınırı kaldırdıklarına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tutuksuz yargılama süreci içerisinde devletin bu denli önemli olan kurum ve kuruluşları en azından bu çalışma sürecinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecek ve bu çalışma sürecini de başarıyla sürdürecektir.

Tutuklu yargılama için gerekçeli şart getirmek suretiyle bu ayrıntılı gerekçeli şartı 3. Yargı Paketi'nde ayrıca bunu getirdik. Buna yönelik olarak da adli kontrol uygulayarak tutuksuz yargılama zaten mümkün hale geldi. Fakat buna rağmen maalesef işler bu kadar seri hala yürümüyor.

İşlerin bu kadar seri yürümeyişi de bu süreci ciddi manada sıkıntıya sokuyor. Temenni ederim ki yargı bu süreci daha da hızlandırsın ve bir an önce bu adımlar atılsın. Zira bunların içerisinde o akşamda söylediğim gibi emekli olan paşalarımız hepsi bu davetlere uydular, geldiler ifadelerini verdiler.

İfadelerini verdikten sonra da tabii tutuklandılar ama tutuksuz olarak da bunlar yargılanabilirdi. Muvazzaf olan subaylarımız, astsubaylarımız hepsi yine davet edildiler ve kendileri gidip ifadelerini verdiler. Ondan sonra da tutuklanarak, bunlarda tutuksuz yargılama sürecine giren zaten çok az oldu.

Büyük bir çoğunluk ki şu ana kadar herhalde 400'ü buluyor, bunlar şu anda içeride ve hala bu sürece yönelik de bazı yeni adımlar şu anda planlanıyor. Ben, bu konuda 4. Yargı Paketi'nde yeni bir düzenlemeye gerek yok ama bu anlayışın değişmesi lazım diye düşünüyorum ve gerekli düzenlemeler zaten var. Kararı elbette yargı verecektir. Yargıya bu konuda müdahale etme yetkimiz yok ama bir siyasi sorumluluğun gereği olarak, ülkeyi yöneten, yasamanın içinde olan ve siyasi sorumluluk taşıyan insan olarak, bir Başbakan olarak bunu özellikle ifade etmek durumundayım.

Çünkü bu komuta kademesinin içerisinde beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Onların durumlarını biliyorum. Bu konudaki hassasiyetlerini biliyorum ve bunu bildiğim için de diyorum ki bu tutuksuz yargılama süreci devam edebilir. Ondan sonra hükmü verirsiniz. Ondan sonra da hükmün gereği icra edilir. Üçüncü Yargı Paketi'nin bu konuda yeterli olduğuna inanıyorum.''

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında bu konuya değinmiş ve "Donanmaya gönderecek komutanımız kalmadı" ifadesini kullanmıştı.

'MİLLET İMRALI SÜRECİNE OLUMLU BAKIYOR'
Başbakan Erdoğan, gündemin diğer önemli maddelerinden İmralı sürecine de değindi.

Konuyla ilgili kamuoyu araştırması yaptıklarını söyleyen Erdoğan, halkın sürece olumlu baktığını söyledi.

Erdoğan, "Öncelikle İmralı dışında Erbil ile de görüşmelerin sürdürülmesi söz konusu mu'' sorusuna çu cevabı verdi:

''Kiminle görüşmemiz gerekiyor derken burada tabii bizim birçok bu konuda bu süreci değerlendirebileceğimiz arkadaşlarımız var. Milli İstihbarat Teşkilatımız bunun en önemli ayağıdır. Ama karşımızda siyasi muhatap varsa bununla ilgili de söylemiştim biliyorsunuz, bizim müzakere edebileceğimiz siyasi muhataplarımız olabilir, bu siyasi muhataplarımız yerli de olur uluslararası da olur. Uluslararası camiada da Erbil'deki siyasi uzantılar, siyasi muhataplardan istifade edeceksek, onlarla da bu işi görüşürüz.

Nitekim de görüştük, görüşüyoruz, ben de görüştüm, bakan arkadaşlarım da görüştü. Çünkü onlar Irak parlamentosunda, Irak'taki eyalet yapılanması içinde yer alan siyasilerdir. Onlarla da görüşmeleri bugüne kadar yaptık yapıyoruz, bundan sonraki süreçte de yapabiliriz. Yeter ki bir karara varalım. Şu refah huzur ortamını ülkemizde yakalayalım ve gördüğüm kadarıyla halkımın, milletimin şu anda bu sürece bakışı çok çok olumlu. Yaptırdığım kamuoyu araştırmalarında da bunu görüyorum.

Yani gerek İmralı ile yapılan görüşmeler, gerek halkımızla şu anda yaptığımız ortak diyalog çalışmaları bu sürecin ne olursa olsun bitirilmesi noktasındadır. Tüm medya mensuplarının da bu konuda verecekleri destek, verdikleri destek bu sürecin bitirilmesi bakımından önemlidir diye düşünüyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...