Üç çocuk 17 gündür böyle aranıyor

Kayseri'de bayramda kaybolan çocuklardan 17 gündür haber yok. 20 polis memurundan oluşan üç tim çocukları arıyor. Cezaevinden izinli çıkanlar, eczaneler, çocuk giysileri satan yerler de takibe altında bulunuyor.

NTV Haber 07.10.2009 - 16:44

Üç çocuk 17 gündür böyle aranıyor

Kayseri'deki kayıp çocuklar için Meclis İnsan Hakları Komisyonu devreye girdi.

Valilik ve Emniyet raporlarını değerlendiren Komisyon Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül yetkililerin gerekli araştırmayı yaptıklarını söyledi.

Üskül, “Görevliler, Kayseri’de üstlerine düşeni büyük bir özenle yerine getirmişler. İddialar, her ihbar değerlendirilip araştırılıyor. Olayla ilgisi olan yerlerde araştırma yapılmış. Ekipler arazide araştırma yapmış. MOBESE kayıtları incelenmiş. İzinde olan mahkumlar takip edilmiş. Eczanelerden alınan ilaçlar bile belirlenmiş. Çocuk eşyası satan giyim mağazalarına, alışveriş yerlerine kadar her yer araştırılmış” dedi.

Emniyetin komisyona gönderdiği rapora göre, çocukların kaybolduğu tarihten bugüne kadar bin 455 personel, 6 bin 516 kişi ile görüştü.

Bin 31 aracın kontrolü ve sorgusu yapıldı. 47 güvenlik kamerası kaydı incelendi.

Bin 875 ikamet, 147 park, bahçe, 65 cami, 168 umuma açık, 506 metruk alan, 78 kuyuda arama yapıldı.

Kayıp çocukların ikameti merkez alınarak bir kilometre çapındaki ikametler ve sakinleri kontrol edildi.

Bir emniyet müdür yardımcısı, üç şube müdürü, üç komiser ve 10 polisten oluşan özel ekibe bilgi derleyecek 44 personel görevlendirildi.

Komisyonun şu anda devreye girmeyeceğini belirten Üskül, "Komisyonun gücü, böyle bir aramayı sağlayamaz. İdarenin görevini yerine getirdiği kanısındayım” dedi.

Çocuklarla ilgili bugüne kadar toplam 30 ihbar yapıldı.

Bilgi sahibi olarak 24 kişinin ifadelerine başvuruldu.

Çocukların ailesi, akrabaları da araştırmaya dahil edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...