"Uludağ parselleniyor!"

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Milli Parklar kanununa göre her türlü ticari etkinliğin yasak olduğu Uludağ'da kaynak suların özellikle yabancı firmalara parsel parsel ihale edilmesine tepki gösteriyor.

29.07.2009 - 11:04

"Uludağ parselleniyor!"

DOĞADER yönetim kurulu üyesi Yusuf Gürsucu farklı şirketlere ait birçok hat ile 2000 metre yükseklikten plastik borularla su dolum tesislerine yapılan su sevkiyatının uludağ kaynaklarını yok ettiğini savundu.

DOĞADER Yönetim kurulu üyesi yusuf gürsucu, yabancı ortaklı su şirketlerini zengin etmeye yarayan bu sistemin milyonlarca yıllık keşiş dağının sahip olduğu ekolojik dengeyi de hiçe saydığını ileri sürdü.

Gürsucu, Türkiye'de şişelenmiş su pazarının en belirleyici merkezinin bursa olduğunu kaydederek, önümüzde ki yıllarda uludağ'un yanlızca yabancı şirketlerine kalacağını savundu. Uludağ'ın su kaynaklarının ticari sebeblerle yağmalandığını iddia eden Gürsucu, "Milli Parklar kanuna göre Milli Park alanına dahil olan Uludağ'da her türlü ticari etkinlik yasak."dedi.

DOĞADER Üyeleri milli parklar kanundan haraketle su şirketlerinin bölgedeki faaliyetlerini engellemek için çevre ve orman bakanlığı nezlinde bir takım girimlerde bulunmuş. Ancak halen bir sonuç elde edilmiş değil.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...