Üniversitelere yeni bölüm: Sürü Yönetimi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çobanlığa ilgiyi artırmak amacıyla üniversitelerde 2 yıllık "Sürü Yönetimi" bölümü açılması için çalıştıklarını söyledi.

20.03.2013 - 11:02

Üniversitelere yeni bölüm: Sürü Yönetimi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü'nü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda imzaladı.

Türkiye'de 25 milyon çalışanın 4'te 1'inin tarımda faaliyet gösterdiğine işaret eden Bakan Mehdi Eker, ABD'de 100 kişiden 1'inin, AB ülkelerinde 100 kişiden 4'ünün, Türkiye'de 100 kişiden 25'inin tarımda çalıştığını belirtti.

Tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin sadece 1 milyon 200 binin sigortalı olarak çalıştığına dikkati çeken Eker, bu oranın toplam sigortalı çalışanların yüzde 6,5'ine karşılık geldiğini ve bu sayının çok az olduğunu belirtti.

Eker, tarımda çalışan milyonlarca kişinin eğitim ve sigortalılığının geliştirilmesi konusunda çaba gösterdiklerini, projeyle bu konuda da mesafe kat etmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Bakan Eker, çoban ihtiyacının karşılanması ve çoban haklarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, ''Çobanlığa ilginin oluşması yönünde, mesleğe biraz formasyon da kazandıracak şekilde hatta üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde 'sürü yönetimi' gibi, belki 2 yıllık yüksekokul tarzında bir eğitimle bunun biraz daha güçlendirilmesi ve yaygınlaşması yönünde çalışmamız var'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...