İtalya, 16’ncı yüzyılın en ünlü ordu komutanlarından Giovanni de' Medici’nin kesin ölüm nedenini ortaya çıkarmak için mezarını açtı. Medici’nin henüz 28 yaşında, Lombardiya’daki bir savaşta top ateşinden aldığı yaradan dolayı öldüğü biliniyor.

Papa 10’uncu Leo’nun ölümünün ardından yas tutmak için koluna siyah kuşak takan ve bu sebeple "Giovanni dalle Bande Nere" olarak da adlandırılan Medici, ölümünün ardından Floransa kentinde aile üyeleriyle birlikte yattığı Medici Şapeli’ne gömülmüştü. 

İtalya’nın en karizmatik komutanlarından biri olarak kabul edilen Medici, aynı mezarda yattığı karısı Maria Salviati’yle 1516 yılında evlenmişti. Evlendiklerinde Medisi 18, Salviati ise 17 yaşındaydı. Çiftin tek çocukları olan Cosimo 1, Toskana’nın birinci Büyük Dük’ü unvanını aldı ve dünyanın en eski sanat galerilerinden Uffizi’yi, muhteşem Boboli Bahçeleri’nin ve Pitti Sarayı’nı yaptırdı.

FLORANSA ONU UNUTMADI
Medici, çocukluğunda binicilik ve dövüş sporlarında büyük yetenek göstermiş ve ilk cinayetini henüz 12 yaşında işlemişti. Kanunları umursamaz davranışları iki kez Floransa’dan sürülmesine neden olsa da, Medici yaşadığı kent ve İtalya için en büyük askeri komutanlardan biri olmayı başardı.

İtalyan yetkililer, bu hafta içinde, Medici ve aile üyelerinin kemiklerini içeren çinko kutuların yer aldığı mezarı kapatan dev taş blokları kaldırdı. Pisa Üniversitesine bağlı patoloji müzesinin direktörü Gino Fornaciari’nin başında olduğu araştırma ekibi, gerçekleştirecekleri medikal, paleontolojik ve antropolojik çalışmalarla, Medici’nin neden öldüğünü belirlemeye çalışacaklarını ifade etti.

Fornaciari, “Medici’nin ölüm nedenini ve kendisine nasıl bir cerrahi müdahale yapıldığını anlamaya çalışacağız” dedi.

Medici ve eşi Salviti'ye ait mezar.
Medici ve eşi Salviti'ye ait mezar.

TOP ATEŞİ ÖLDÜRDÜ
Her ne kadar İtalyan halkı ‘yenilmez’ olduğuna inansa da, ‘Siyah Kuşaklı Giovanni’, 25 Kasım 1526 günü, Roma’yı yağmalamak için şehre doğru ilerleyen Kutsal Roma Ordusu’yla Lombardiya’da girdiği savaşta öldü. Kutsal Roma Ordusu, Papalık ve müttefiklerini yenerek 1527’de tarihe “Roma’nın Yağmalanması” olarak geçen yağmaya imza atmıştı.

Araştırmacılar, Medici’nin ölümüne neden olan top güllesinin, İtalyan komutanın sağ bacağına, dizin üst kısmına isabet ettiğini düşünüyor. Ağır yaralı condottiero (Papalığa hizmet eden profesyonel paralı asker) markiz Luigi Alessandro Gonzaga’nın Mantua’daki sarayına taşındı. Kangren kaçınılmazdı ve cerrah Maestro Abramo, Medici’nin bacağını kesmeye karar verdi.

AMELİYAT NOTLARI
Ünlü komutanın ölümüne giden anlara ait notları, İtalyan şair Pietro Aretino tuttu. Medici’nin yakın arkadaşı olan Aretino, ameliyat sırasında arkadaşını tutmaya çalışan 10 kişiden biriydi.

Notlara göre, Medici gülümseyerek, “Beni tutmaya 20 kişi bile yetmez” dedi. Ardından, yarasına basmak için eline bir mum aldı. Medici, her ne kadar güçlü bir mücadele verse de, beş gün sonra, kan zehirlenmesinden öldü.

1945 yılında çekilen fotoğraflar, Medici’nin bacağının yarasının üzerinden değil ancak bileğin üzerinden kesildiğine işaret etti. Fornaciari, “Eğer çalışmalarımız sonucunda bacağın bilek üstünden kesildiğini kesinleştirirsek, Maestro Abramo'nun ölüm cezası niteliğinde bir ameliyat yaptığını söyleyebiliriz” dedi.