Uzungöl duvara çarptı

Uzungöl'e yapılan duvara neler olacak? Trabzon Uzungöl'de tartışmalara neden olan duvarın geleceği konuşuldu.

Anadolu Ajansı 13.04.2009 - 09:16

Uzungöl duvara çarptı

TRABZON -Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet  Özyanık, Uzungöl'deki doğal güzelliği daha az zararla kullanıp, daha sonraki kuşaklara bırakmak için yetkililer ve belde halkıyla tartışmaları yürüttüklerini söyledi.

Uzungöl kenarına yapılan ve gölün doğal güzelliğini bozduğu gerekçesiyle tartışmalara yol açan duvar konusunda, Trabzon'un Çaykara ilçesi Uzungöl beldesindeki bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Ahmet Özyanık'ın yanısıra Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, çevreciler ve belde sakinleri katıldı.

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Eşbaşkanı Kenan Kuri, toplantının başlamasını beklemeden göl kenarına yapılan duvara tepki göstererek, duvarın yapılmasında sorumluluğu bulunduğunu öne sürdüğü Özyanık'ın istifa etmesini istedi.

Kuri, Uzungöl'ün ve beldede yaşayanların geleceğinin tek dayanağının gölün doğal güzelliğinin korunması olduğunu belirterek, ''Bu doğal güzelliği yokederseniz insanlar gezmeye buraya değil, baraja gider. Burası o amaçla Özel Çevre Koruma Alanı ilan edildi. Yapılan duvarın, ABD'den getirilecek sarmaşıkla kapatılmasının düşünüldüğü belirtiliyor. Söz konusu sarmaşık burada yaşamaz. Burada yetişen bir sarmaşık türü var ama o da olmaz. Bu duvarın yıkılması, ortadan kaldırılması gerekir'' dedi.

Özyanık, toplantıyı, duvarın görüntüsünün düzeltilmesi ya da yıkılması konusunda belde halkının düşüncesini almak için yaptıklarını ifade ederek, ''Yaptığınız işte gönülleri kırarsanız, yaptığınız binaların hiçbir anlamı olmaz. Duvarlar onarılır, yıkılır, yapılır, ancak kırılan gönüllerin onarılması biraz zordur'' diye konuştu.

Hizmetin, getirildiği beldede yaşayanlarca kabul görmesi gerektiğine dikkati çeken Özyanık, şunları kaydetti:''Gönül kırmamak lazım. Yaptığımız hizmetleri orada yaşayan insanların kabul edeceği şekilde yapmamız lazım. Hepimizin evi var. Tarlaya diktiğimiz her bir fidan, ektiğimiz her tohum, yaptığımız evimiz, elektriğimiz doğaya zarar veriyor. Dolayısıyla doğaya zarar vermeden bizim yaşama şansımız yok. Biz, doğaya daha az zarar vererek nasıl yaşayabiliriz, bunun cevabını arıyoruz. Uzungöl'deki doğal güzelliği daha az zararla kullanıp, bizden sonraki nesillere bırakmak için yetkililer ve belde sakinleriyle tartışmaları yürütüyoruz.''

Özyanık, Uzungöl'de duvar kenarına yapılan yol konusunda ise,  ''Uzungöl'de yaşayanların bir yola ihtiyacı var. Biz buradaki karayolunu 'doğaya  daha az zarar vererek nasıl geçiririz' bunun cevabını arıyoruz'' dedi.

Toplantıda söz alan kimi vatandaşlar da göl kenarına inşa edilen duvarın yıkılmasını istediler.

Belde halkının görüşlerinin alınmasının ardından sona eren toplantı sırasında kimi çevreciler de türlü pankartlar açarak, duvara tepki gösterdiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...