Vakıf üniversitelerine ‘YÖK’ artık

Dünyanın en önemli eğitim başkentlerinden olan Boston'da bile 40 üniversite varken İstanbul’da 55 üniversite olması üzerine YÖK frene basma kararı aldı.

Haberler 30.04.2010 - 13:15

İstanbul’da rekora ulaşan üniversite sayısına rağmen, YÖK'e vakıflardan yeni üniversite talepleri geliyor. Başvuruları şimdilik rafa kaldıran YÖK, 2010 üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve yerleştirmelerin tamamlanmasının ardından bunları değerlendirecek.

Bu yıl İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde kontenjanların dolması durumunda, yeni üniversitelere vize verilecek. Aksi takdirde talepler beklemeye alınacak.

Akşam gazetesinin haberine göre İstanbul'da ortaya çıkan tabloyu değerlendiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversite sayısındaki patlamayı doğruladı. 8 devlet üniversitesi ile birlikte 43'e ulaşan üniversite sayısına dikkat çeken Özcan, 'Bu sayı İstanbul için biraz fazla oldu. Üniversitelerin çoğu İstanbul'da birikti. Bu nedenle yeni talepleri biraz ağırdan alıyoruz' dedi. Yeni üniversite taleplerine daha mesafeli yaklaşma kararı veren YÖK, özellikle İstanbul için önlem planlıyor.

Özcan, genelinde toplam 146 üniversite bulunduğunu, kuruluş çalışmaları süren üniversitelerle birlikte bu sayının yıl sonuna kadar 150'yi aşabileceğini söyledi.

Özcan, “Maalesef çok isteyerek ve sevinçle açmamıza rağmen 3-5 yıl sonra kapanma gibi bir durum ile karşı karşıya gelebilecekler. Vakıf üniversiteleri açılması konusunda frene basmamız gerekiyor” dedi.

Taleplerde ön eleme yapan YÖK, daha sağlam bir alt yapıyla kurulmaları için vakıf üniversiteleri için halen 15 milyon lira olan mal varlığı şartını artırmayı planlıyor. YÖK'e yeni vakıf üniversitesi kurulması talepleri gelmeye devam ederken, 15 civarında vakıf üniversitesi teklifi de YÖK Genel Kurul'unda ele alınmayı bekliyor.

Sayfa Yükleniyor...