Wikileaks’e yanıt

Diplomatik kaynaklar, Wikileaks’ın Türkiye’nin El Kaide’ye yardım ettiği iddiasını yalanladı. Teröre destek verilmesinin sözkonusu olmadığnı belirten kaynaklar, “PKK gibi El Kaide’ye karşı da önemli operasyonlar yapıldı” dedi.

26.11.2010 - 15:32

Wikileaks’e yanıt

Diplomatik kaynaklar, Wikileaks internet sitesi tarafından açıklanacağı ifade edilen belgelere ilişkin basında yer alan "Türkiye'nin Irak'taki El Kaide'ye yardım ettiğine" yönelik iddialarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Diplomatik kaynaklar, terörle mücadelenin Türkiye'nin temel önceliklerinden birisi olduğu vurgulayarak, "Türkiye'nin başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı kararlı bir mücadele yürüttüğüne" işaret ettiler.

Türkiye'nin terörle mücadeleye bakış açısının PKK terör örgütüyle mücadele ile sınırlı olmadığını, terör örgütleri arasında ayrım yapılmadığını belirten diplomatik kaynaklar, son yıllarda Türkiye'de PKK terörü ile mücadelede olduğu gibi El Kaide terör örgütüne karşı da önemli operasyonlar yapıldığına dikkati çekti.

"Türkiye'nin teröre desteğinin söz konusu olamayacağını" vurgulayan diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin en kapsamlı dayanışmayı gösterecek şekilde terörle mücadeleyi sürdürdüğünü belirttiler.

Sözkonusu kaynaklar, Türkiye'nin, dost ve müttefik bir ülke olan ABD ile, PKK ile mücadele alanında yürüttüğü etkin işbirliğini değerli bulduğunu, bu işbirliğinden memnuniyet duyduğunu kaydederek, PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki faaliyetlerinin sona erdirilmesi için ABD, Irak ve Türkiye arasında Kasım 2008'de başlatılan üçlü mekanizmaya önem verildiğini dile getirdiler.

Londra merkezli Arapça yayımlanan El Hayat gazetesinin iddiasına göre "Wikileaks tarafından açıklanması beklenen belgelerde, Türkiye'nin Irak'taki El Kaide'ye yardım ettiğini, ABD'nin de PKK'ya destek verdiğini ortaya koyan bilgiler" yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...