Wolfram Alpha: Hesaplanabilir bilgi motoru

Wolfram tarafından geliştirilen web tabanlı bilgi bulma ve hesaplama platformu Wolfram Alpha, bilgiyi görülmemiş bir şekilde kullanıma sunuyor

18.05.2009 - 17:19

Wolfram Alpha: Hesaplanabilir bilgi motoru

Matematiksel hesaplar yapmakta bilim insanlarının ilk tercihlerinden biri olan Mathematica yazılımının geliştiricisi Stephen Wolfram, Wolfram Alpha ile Google sadeliğinde bir arayüzle, Wikipedia'nın tahtını sarsmaya hazırlanıyor.

Henüz kısa bir süre önce kullanıma sokulan Wolfram Alpha, Google'ın semantik (anlamlı) web araması hedefini farklı bir şekilde uygulamaya sokarak, firmaya öncülük ediyor. Ancak Google'ı tahtından etme gibi bir şansı yok.

Wolfram, kendini arama motoru gibi gösteren, arama kutusuna bir kelime girdiğiniz zaman size cevap vermeye çalışan hesaplanabilir bir bilgi motoru. Bu şekliyle bir arama motoru olmaktan daha çok, Wikipedia gibi güvenilir bir veri tabanını başarılı bir şekilde sunan bir sistem Wolfram.

Hedefini tüm sistematik bilgi birikimini herkesin erişebileceği hesaplanabilir bir şekilde sunmak olan Wolfram, bilinen tüm model, metod ve algoritmaları toplayarak, sorgulanan kelimelerle ilgili objektif bilgiyi sunmayı hedefliyor. Şimdilik, güvenilir olduğuna inandığı bir veritabanından bilgi aktaran Wolfram, kesinlikle bir arama motoru değil, bunun yerine kendisini "uzman seviyesinde elde edilmiş bilgiyi, herkesin anlayabileceği grafikler ve içerikle birlikte kullanıcısına sunan bir çevrimiçi araç" olarak tanımlıyor.

Servis şu an için sadece İngilizce olarak kullanılıyor. Servis, tek kelimelik anahtar kelime aramalarına cevap verebildiği gibi, "What is Swine Flu" (Domuz Gribi Nedir?) gibi sorulara en yakın cevapları, veritabanında bulunan bilgileri derleyerek gösterebiliyor.

Wolfram Alpha'nın potansiyelini görmek için, matematiksel bir denklemi ((sin^2(x))/cos(x) gibi) sorgulamayı deneyin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...