Yeni kaynaklar konuşuldu

Dünya Ekonomik Forumu'nun "Gelecekteki Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" başlıklı özel toplantısı yapıldı.

29.09.2014 - 11:21

Yeni kaynaklar konuşuldu

Dünya Ekonomik Forumu'nun "Gelecekteki Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" başlıklı özel toplantısı yapıldı.

Dünya Ekonomik Forumu açıklamasına göre toplantı, 70'i aşkın ülkeden, 500'ün üzerinde iş dünyası, hükümet, akademi ve sivil toplum liderini bir araya getirdi.

Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya arasında önemli bir kapı olan Türkiye'de dördüncü kez düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu buluşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin tam işbirliği ile gerçekleştirildi.

Toplantıda, programla ilgili detaylar, Crescent Petroleum İcra Kurulu Başkanı Macid Cafer, WS Atkins İcra Başkanı Uwe Krüger, Agility İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Sultan El-İsa ve Habertürk TV Dış Haberler Baş Editörü Afşin Yurdakul tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

Program, Türkiye'nin G20 Liderliği Çerçevesinde Vizyonu ve Gelecek Hedefleri, Enerji Dünyasında Değişen Resim; Bölgenin Yeni Dinamikleri, Fiziki ve Dijital Altyapının Geleceği, Büyümeyi Tetikleyen Girişimcilik Modelleri olmak üzere dört alt başlıktan oluştu. Tartışmalar, işletmelerin, hükümetlerin ve sivil toplumun ekonomilerini çeşitlendirerek, büyüme oranlarını artırmaları ve ticareti geliştirerek insan sermayesine yatırım yapmalarının yenilikçi yollarına odaklandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bölgesel ve küresel liderlik konusunda Türkiye'nin önündeki fırsatlara vurgu yaptı.

Dünya Ekonomi Forumu toplantısına katılması beklenen önemli isimler arasında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Zanzibar Devlet Başkan Yardımcısı Seyf Şerif Hamad, Mali Başbakanı Musa Mara, Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili ve Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk da yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Ekonomik Forumu Direktörü ve Avrupa Başkanı Nicholas Davis, Avrupa'nın karşı karşıya olduğu ekonomik ve sosyal zorluklara dikkat çekerek, toplantının Avrupa ve komşuları arasında ortak bir zemin bularak birlikte büyümeyi destekleyebileceğine olan inancını dile getirdi.

Davis, "Ekonomik, siyasi ve sosyal konuların her geçen gün daha fazla iç içe geçmesiyle birlikte, Avrupa, MENA ve Avrasya’daki vatandaşların taleplerine cevap veren, güvene dayalı bir diyaloğun hayata geçirilmesi ihtiyacı da hiç olmadığı kadar arttı" ifadelerini kullandı.

Dünya Ekonomik Forumu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Philipp Rösler ise, "Avrupa, MENA ve Avrasya’daki kaynakların ortaya çıkarılmasının yollarını tartışmaya yönelik ihtiyaç her geçen gün artıyor. Jeopolitik çalkantı riskini yönetmenin ve sürdürülebilir büyüme için istikrarlı bir ortam yaratmanın yollarını düşünmek artık daha çok önem kazanıyor" değerlendirmesini yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...