Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Yeni Zelanda Başbakanı, saldırıda 49 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye'den ilk açıklama, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın'ın, Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Yeni Zelanda #Christchurch’te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.
Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yukseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir."

"BİRLİK OLMA ZAMANI"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Cami saldırılarını "en güçlü şekilde" kınadığını bildiren Altun, "Dualarımız ve düşüncelerimiz kurbanların ve yakınlarının yanında. Bu bize birlik olmadan ayakta kalamayacağımızı hatırlattı. Hep beraber her türlü terörizme karşı durma zamanıdır" ifadelerini kullandı.

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Yeni Zelanda'daki terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Akar, "Bu katliam İslamofobik faşist terörü bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne serdi" dedi.

''İSLAM DÜŞMANLIĞI, İNSANLIK ADINA MAHKUM EDİLMELİDİR"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından katliama ilişkin paylaşımda bulundu.

Yeni Zelanda'da Christchurch şehrinde camilere yapılan ırkçı ve İslam düşmanı saldırılarda onlarca kişinin katledildiğini belirten Çelik, bu canice saldırıyı şiddetle kınadı ve ölenlere Allah'tan rahmet diledi. Çelik, bu saldırıların İslam düşmanı söylemler kullanan siyasilerin oluşturduğu atmosferin sonucu olduğunu ifade etti.

Canilerin yayınladığı bildirinin açıkça İslam düşmanlarının kullandığı tüm argümanları bir araya topladığına işaret eden Çelik, paylaşımında şunları kaydetti:

"İslam düşmanlığını yayanlar, bunun bir din ve coğrafyayla sınırlı sonuçları olmayacağını göremiyorlar. Tüm insanlık, tüm dinler ve ülkeler için tehdit üretiyorlar. Camilere düşmanlık üretenler, kiliseleri ve havraları da tehdit ediyorlar. Nefret ideolojisi tüm insanlığı hedef alır. İslam düşmanlığı sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için tehdittir. Bu canice saldırılara tüm dünya beraber tepki vermeli ve karşı koymalıdır. İslam düşmanlığı, insanlık adına mahkum edilmelidir. İslam düşmanlığını açıkça mahkum etmek yerine, daha önce örneklerini gördüğümüz gibi olayı bireyselleştirmek yoluyla katliamları canilerin kişisel eylemi gibi sunmak ya da canilerin karakter özelliklerine indirgemek nefret ideolojisini beslemek olur."

''BARBAR TERÖR SALDIRISINI LANETLİYORUM''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katliamı kınadı. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye yapılan barbar terör saldırısını lanetliyorum" ifadesini kullandı.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Çavuşoğlu, "Bu hain saldırıda sadece faillerin değil Batı'da çığ gibi büyüyen İslam karşıtlığını ve nefreti körükleyen siyasilerin ve medyanın da aynı derecede sorumluluğu vardır" değerlendirmesinde bulundu.

ÇAVUŞOĞLU YENİ ZELANDALI MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye düzenlenen ve çok sayıda kişinin katledildiği terör saldırısının ardından bu ülkenin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Peters ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, görüşmede, mevkidaşı Peters'a taziyelerini iletti ve dayanışma mesajı verdi.

DIŞİŞLERİ'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ise "Bu hunhar saldırıları şiddetle lanetliyoruz. Yeni Zelanda hükümetinin, İslamofobi motifli olduğu anlaşılan bu saldırılara ilişkin soruşturmayı etkin şekilde yürüteceğine ve failleri bir an önce adalet önüne çıkaracağına inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

''MÜSLÜMANLARA YÖNELEN FİİLİ SALDIRI BİR İNSANLIK SUÇU''

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Bakan Gül, şunları kaydetti:

"Yeni Zelanda'da camilere ve Müslümanlara yapılan saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. İslam'a ve Müslümanlara yönelen fiili saldırı, nefret söylemi ve düşmanca tutumlar bir insanlık suçudur. Şiddetle kınıyorum."

''SALDIRIYI ŞİDDETLE LANETLİYORUM''

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Twitter'dan yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle lanetlediğini belirtti.

İngilizce ve Türkçe yaptığı açıklamasında Şentop, şunları kaydetti:

"Terörü ve insanlığa karşı bir tehdide dönüşen İslam düşmanlığını dünyanın her yerine yayma çabasının son örneği olan Yeni Zelanda’daki Nur Camisi’ne yönelik saldırıyı şiddetle lanetliyor, İslam alemine ve Yeni Zelanda halkına başsağlığı diliyorum."

''DÜNYA İSLAMOFOBYA'YA 'DUR' DEMELİ''

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, Yeni Zelanda'da iki camideki terör saldırısına ilişkin paylaşımda bulundu.

Yeni Zelanda'da ibadet eden Müslümanlara yapılan terör saldırısınında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Oktay, terörün her türlüsünü lanetlediğinin altını çizdi.

Oktay, "Müslüman alemini devamlı olarak hedef gösteren İslamofobya'ya karşı dünya net bir şekilde artık 'dur' demeli, faşist söylemlerden vazgeçmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

''İSLAM KARŞITI SÖYLEMLER VE IRKÇILIK, MÜSLÜMANLARA YÖNELİK TERÖRE ZEMİN HAZIRLIYOR''

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Twitter'dan paylaştığı mesajda ''Yeni Zelanda’da Müslüman kardeşlerimizi hedef alan faşist saldırıyı kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Dünyada gitgide yaygınlaşan İslam karşıtı söylemler ve ırkçılık, Müslümanlara yönelik teröre zemin hazırlıyor'' ifadelerine yer verdi.

''DAHA ÇOK DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAMIZA İHTİYACIMIZ VAR''

Cuma namazı sırasında Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınadığını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bu acılar bize gösteriyor ki millet olarak, Müslümanlar olarak birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Daha çok dayanışma içinde olmamıza ihtiyacımız var " diye konuştu.

"BU TOPRAKLARDAKİ MEVCUDİYETİMİZDEN YÜZYILLARDIR RAHATSIZ OLANLAR VAR"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yeni Zelanda'da bir ırkçı, mülteci düşmanı, sapık terörist, Müslüman kardeşlerimiz cuma namazı kılarken onlara saldırdı ve kardeşlerimizi ibadet esnasında şehit etti. Maalesef dünyada ırkçılık, İslamofobi artış gösteriyor. Her gün din kardeşlerimize, dindaşlarımıza yapılan yeni bir saldırıyı haberlerde okuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız sıklıkla bir beka meselesinden bahsediyor. Bazıları 'bu beka meselesi' neymiş diyorlar. Ama işte bugün bunun ne olduğunu görmüş olduk. Bizim buradaki mesuliyetimizden, bu topraklardaki mevcudiyetimizden yüzyıllardır rahatsız olanlar var. Onun için yerli yersiz ülkemize ve Cumhurbaşkanımız'a saldırıyorlar'' dedi.

"YENİ ZELANDA'DAKİ IRKÇI VE VAHŞİ İSLAMOFOBİK SALDIRIYI LANETLİYORUM"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ise "Yeni Zelanda'daki ırkçı ve vahşi İslamofobik saldırıyı buradan lanetliyorum. Vefat edenlere, şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Küresel emperyal dünyanın ve İslamofobiyi besleyen bu dünyanın da İslam'dan artık elini çekmesini istiyor, sağduyuya davet ediyorum'' diye konuştu.

''TERÖRÜN HER TÜRÜNÜ VE İSLAMAFOBİK FAŞİZAN TERÖRİZMİ LANETLİYORUM''

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırısını kınadı. Kasapoğlu, ''Bundan sonraki süreçte artık dünyanın, nefret diline, ayrılıkçı, İslam'ı korku şeklinde gösteren bu tür yaklaşımlara karşı bir olma zamanının geldiğini düşünüyorum. Dünyanın artık kınama konumundan aksiyon konumuna geçmesi gerektiğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, sosyal medya paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştığı mesajında ise şu ifadelere yer verdi:

"Yeni Zelanda'da cuma namazı esnasında gerçekleştirilen terör saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Terörün her türünü ve İslamafobik faşizan terörizmi lanetliyorum."

"ULUSLARARASI CAMİANIN SESİNİ ÇIKARMASINI BEKLİYORUZ"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli da Yeni Zelanda'da meydana gelen menfur saldırıyı kınadı.

Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"İnşallah bundan sonra İslam'ın muhabbetlerine, camilerine böyle saldırılar olmaz. 49 Müslüman kardeşimiz vefat etti. Vefat edenlere Rabbimden rahmet, yaralılara da şifalar niyaz ediyorum. İslamofobiyle ilgili dünyada yükselen bir trend var. Bununla ilgili tüm uluslararası camianın bir tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple sadece İslam'a değil bütün dinlere karşı bu tarz menfur saldırıların baştan önlenmesi mutlaka gerekiyor. Uluslararası camianın bu konuda sesini çıkarmasını bekliyoruz."

''TARİH ÖNÜNDE BU OLAN BİTENİN VEBALİ BATI MEDENİYETİNE AİTTİR''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ''Dünyada birilerinin ısrarla yükselttiği, pompaladığı ırkçılık, İslam karşıtlığı ve düşmanlığı, terör örgütleriyle işbirlikleri, teröristleri eğitmeler, onlara müsamahakar davranmalar, silah ve para vermeler, işte bugün dünyanın yüzüne bir kez daha tokat gibi çarpılmıştır. Tarih önünde bu olan bitenin vebali, ölenin dinine, milletine göre ağzını açıp kapayan batı medeniyetine aittir'' dedi.

''BU SALDIRI SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİL''

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, "Bu saldırı sıradan bir saldırı değil, hakikaten düşündürücü bir saldırı. Herkesin üzerinde düşünmesi lazım. Dünyanın en uzak noktasında, en rahat, en barışçıl ülkelerinden birisi olduğu varsayılan bir ülkede böyle bir terör saldırısı oluyorsa, bunun arkasındaki İslam karşıtlığının, yabancı düşmanlığının köklerini iyi görmek ve bunları tedavi etmek, ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz. Arkasında hangi hain odak varsa var, hepinize birden söylüyoruz: Biz bu topraklarda Müslümanlar olarak, Müslüman Türk milleti olarak kıyamete kadar yaşamaya devam edeceğiz, boğazın batısında da doğusunda olacağız, Asya'da da Avrupa'da da olacağız'' değerlendirmesinde bulundu.

''TERÖR NEREDEN GELİRSE GELSİN KINAMAMIZ GEREKİYOR''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yeni Zelanda'da iki camide yaşanan katliama ilişkin, "Bugün üzücü bir haber aldık. İki camiye yapılan terör saldırısını nefretle kınıyoruz. Ölenlere rahmet, yaralılara şifa, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. İnşallah bu tür hadiseler bir daha yaşanmaz fakat burada tabii herkesin ders alması gereken noktalar var. Özellikle son yıllarda Batıda gelişen İslamofobi konusunun üzerinde hassasiyetle durmamız gerektiği kanaatindeyim. Maalesef istenmeyen olayları dünyanın herhangi bir yerinde yaşayabiliyoruz. Terör nereden gelirse gelsin kınamamız gerekiyor'' dedi.

VİDEO: YENİ ZELANDA'DA KATLİAMCININ YAKANLANMA ANI