Yere çekirdek atanlara 143 lira ceza

Konya'nın Beyşehir İlçe Belediyesi, park ve bahçelerde, göl kıyılarında ve gezinti alanlarında yere çekirdek kabuğu atanların fotoğraflarının çekilerek tespit edileceğini, ardından da 143 lira ceza yazılacağını duyurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.10.2010 - 11:27

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, yaptığı açıklamada, Beyşehir kent merkezinde göl kenarında, BSA kanalı çevresinde, park ve bahçelerde yeşil alan ve çimlendirme çalışmaları yaptıklarını, ancak duyarsız kişilerin kabuklu yemişleri yiyerek kabuklarını yerlere atması sonucu yaptıkları çalışmaların boşa gittiğini söyledi.

Atılan kabukların görsel çevre kirliliği oluşturduğu gibi çimlere ve yapılan yeşillendirme çalışmalarına da zarar verdiğini belirten Taşcı, ''Kabuklu yemişler tuzlu olduğu için, tuz, suyu gördüğü zaman ayrışıyor ve toprağa karışıyor. Tuz hem toprağın mineral dengesini bozuyor hem de çimlerin kurumasına yol açıyor'' dedi.

Çevreye duyarlı vatandaşlardan çekirdek kabuklarının yerlere atılmasıyla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını ifade eden Taşcı, kabuklu yemişlerin kabuklarını yerlere atarak çevreyi kirletenlere cezai işlem uygulanması konusunda karar aldıklarını ve Zabıta Müdürlüğüne gerekli talimatı verdiklerini söyledi.

Taşçı, ''Bizim insanlarımız zaten bu konuda hassas, Beyşehir insanımız ise medenidir. Fakat, az sayıda insanımız bu konuda titizlik göstermiyor. Oysa, biz Beyşehir'i geleceğin turizmine hazırlıyoruz. 5 sene sonra ilçemize 3-4 milyon turist geleceğini hesaplıyoruz. Yani şimdiden kendimizi bunun altyapısına hazırlamamız lazım. Yapılan çalışmalara zarar vermememiz gerekir'' dedi.

Her türlü uyarıları yaptıklarını, gerekli yerlere çevrenin temiz tutulmasına ilişkin uyarı levhaları yerleştirdiklerini, zabıta ekiplerinin de park ve bahçeleri gezerek vatandaşları uyardığını belirten Taşcı, ''Yani yapılabilecek her türlü uyarıyı yaptık. Bundan sonraki süreçte çekirdek kabuğunu yere atanların fotoğrafını çekeceğiz ve cezai işlem uygulayacağız. Buna hiçbir hemşehrimiz darılıp gücenmesin'' diye konuştu.

Beyşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Karazeybek ise çekirdeklerin kabuklarını yere atanları önce fotoğraflarını çekerek tespit edileceklerini, ardından da 1608 Sayılı Kanun gereğince söz konusu kişilere 143 liralık cezai işlem uygulayacaklarını söyledi.

Karazeybek, bu konuda vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...