'Yozlaşmamış insanların İstanbul'u burası'

Ozan Sağdıç’ın fotoğraflarından oluşan 1950’ler İstanbul’u adlı sergi İstanbul'un özlenen görüntüsünü sergiliyor.

Haberler 23.08.2010 - 21:57

'Yozlaşmamış insanların İstanbul'u burası'

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında, sanat yönetmenliğini ve küratörlüğünü Gültekin Çizgen’in, proje koordinatörlüğünü Cenk Gençdiş’in üstlendiği, Ozan Sağdıç’ın fotoğraflarından oluşan 1950’ler İstanbul’u adlı sergi açıldı. Sergide Ozan Sağdıç’ın 1953 yılından bu yana çektiği dönem fotoğrafları var.

Sağdıç, ilk kez 1953 yılında 30 liraya oyuncak gibi tenekeden bozma bir makine ile başlamış fotoğraf çekmeye. İşte o zaman başlamış “İstanbul içi Evliya Çelebi”lik günleri. O yıllarda Haliç kıyıları imarsız, rollfilm 120 kuruş, kuzu gibi toriğin tanesi 50 kuruşa satılıyormuş.

Daha sade, daha naif, yozlaşmamış, kirlenmemiş kendi halinde ve hatta kendi yağıyla küçük hayatları içinde kavrulan insanların İstanbul’u burası...

Külahsız Galata Kulesi, kocaman torikler, bir incir ağacının gölgesinde soluklanan galetacı teyzenin arkasında duran leylek, sokak aralarına serilmiş mis gibi çamaşırlar, Florya Plajı’nda piknik yapan orta halli aileler.1950’ler İstanbul’u 3 Eylül'e kadar Fototrek Fotoğraf Merkezi'nde ziyaret edilebilir.

Sayfa Yükleniyor...