Zafer Bayramı’na görkemli kutlama

Ankara’da Zafer Bayramı kapsamında devlet zirvesinin katılımıyla resmi geçit töreni düzenlendi. Törende TSK’ya ait uçaklar gösteri uçuşu yaptı, paraşütçüler Türk bayrağı ve Atatürk posterini açtı.

30.08.2011 - 15:22

Zafer Bayramı’na görkemli kutlama

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şeref tribünündeki yerini alması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Birgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve diğer yetkililer katıldı.

Töreni, ayrıca yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylar ile çok sayıda vatandaş izledi.

Törende, Kara Harp Okulu'ndan mezun olarak bugün TSK saflarında göreve başlayan Bakım Teğmen Emre Baran ile Topçu Teğmen Aybüke Bulut, ''en genç subaylar'' adına konuşma yaptılar.

Tören Kıta Komutanı olan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanı Tümgeneral Yaşar Bal da bir konuşma yaptı.

TÜMGENERAL BAL: DİRİLİŞ DESTANI
Tümgeneral Yaşar Bal:

“Bu zafer, yüce Türk ulusunun hürriyet ve istiklali uğrunda, Türk birlik ve beraberliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin neler yapmaya muktedir olduğunu gösterdiği eşsiz bir zaferdir. Bu zafer, sırtına saplanan esaret hançerini ulusça söküp atarak, özgürlüğünü elinden almak isteyenleri tüm dünyanın önünde dize getiren Türk ulusunun diriliş destanıdır.

Kurtuluş Savaşı, en zor koşullarda her şeyin bittiği sanılan bir dönemde yüce Türk ulusunun ve kahraman ordumuzun insan üstü gayretiyle dönemin en güçlü devletlerine karşı kazanılan onurlu bir zaferdir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, cumhuriyetimize gönülden bağlı çağdaş değerlerin ve dünyadaki gelişmelerin bilincinde fertleri olarak vatanımızın ve ulusumuzun bölünmezliği ve bekası için içtiğimiz anda bağlı olarak büyük bir azim ve özveriyle çalışarak ve geçmişte olduğu gibi bundan sonra da bütün faaliyetlerimizde değişmez yaşam felsefemiz olan Atatürkçü düşünce sistemini rehber edinmeye devam edeceğiz.

Ulu Önder Atatürk'ün gösterdiği yolda ulusuna sadakat ve özveriyle hizmet etmeyi şeref sayan ve 'şereflik askerin son rütbesidir' anlayışıyla yaşayan TSK mensupları için vazife, onur, yüreğine kazdığı vatan ve ulus sevgisi her şeyin üzerindedir. Hiçbir düşünce ve kuvvet, bizi bu anlayışımızdan vazgeçiremez. Tarih boyunca bağımsız yaşayan ulus devlet olmanın gururunu, vatan sevgisinin kudsiyetini her zaman yüreğinde hisseden Yüce Türk Ulusuna bu büyük zaferi kazandıran canları ve kanları pahasına bu güzel vatanı bize emanet eden başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize ve yüce Türk ulusuna şükranlarımızı sunuyoruz.

Birlik ve beraberliği, barış ve dostluğu pekiştiren karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü en üst seviyede yaşadığımız Ramazan Bayramı ile Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak sonsuza kadar yaşatacak dinamik gücün temeli olan ve bugünkü çağdaş hür ve demokratik ortamda yaşamamıza imkan sağlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı, yüce ulusumuza kutlu olsun.''

PARAŞÜT TİMİ'NİN GÖSTERİSİ
Geçit töreni, 3 bin metreden yapılan paraşüt atlayışları ile başladı. Paraşütçüler, atlayışlarında taşıdıkları Türk Bayrağı ve Atatürk posterinin inişi sırasında vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Atlayışların tamamlanmasının ardından paraşütçüler, Türk Bayrağı ile Atatürk posterini şeref tribününün önüne gelerek açtı.

Tören, TSK Armoni Mızıkası ve Karma Bando'nun geçiş için pistte yerini almasıyla devam etti.

Bandonun hemen ardından Tören Kıta Komutanı ve karargah askerleri, gaziler ile Silahlı Kuvvetler Onur Taburu, şeref tribünü önünden resmi geçiş yaptı. Poster Grubu sancakları, Atatürk'ün posterini taşıdı.

Geçit resmi, Kara Harp Okulu Boru Trompet Takımı ile Kara, Deniz, Hava Harp okulları ile taburları ve GATA öğrencilerinin geçişiyle devam etti.

Törende, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve Barış Gücü askerlerinin oluşturduğu taburu Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin yer aldığı ''Tarihi Bölük''ün geçişi izledi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Özel, sancaklar ile Türk bayrağı geçişini ayakta izledi. Atlı Tören Kıtası'nın geçişi ile devam eden geçit töreni, Mehteran Bölüğünün geçişiyle sürdü. Mehteran Bölüğü, izleyicilerden büyük alkış aldı.

HELİKOPTER VE UÇAK GÖSTERİLERİ
Törende, TSK'ya ait helikopterler, eş zamanlı olarak Hipodrom üzerinde uçarken, birliklerin geçişi de sürdü.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16 ve F-4 uçakları da gösteri uçuşu yaptı.

Helikopter ve uçakların gösterisi sırasında yerli imkanlarla üretilen hava savunma sistemi ''Zıpkın'' ve karadan karaya menzilli ''Kasırga'' isimli roketatar da tanıtıldı.

TÜRK YILDIZLARI
Resmi geçit, devlet erkanı ve vatandaşlar tarafından beğeniyle izlenen Binbaşı Murat Keleş'in kullandığı ''Solo Türk'' ve Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi ''Türk Yıldızları''nın gösterisiyle sona erdi.

Bu uçakların gösterileri, Şeref Tribünü ve töreni izleyen vatandaşlarca uzun süre alkışlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...