Zahid Akman’a 2 yıl hapis

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Dursun ve eski Başkanı Akman, ''Görevi kötüye kullandıkları'' gerekçesiyle, 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 24.02.2010 - 11:08

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun ile halen üye olarak görev yapan eski Başkan Zahid Akman'ın da arasında bulunduğu 3'ü eski 9 RTÜK üyesi ve 5 bürokratının, ''İdari yargı kararlarını uygulamamak suretiyle görevi kötüye kullandıkları'' iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, sanıklar Mehmet Dadak, Lütfettin Mesutgil ve Ahmet Batun, şikayetçi RTÜK Uzman Denetçisi Cengiz Özdiker ile tarafların avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı, daha önceki celse verdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarladı. Sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki savunmasında, suç işlemediklerini ifade ederek, beraat talebinde bulundu.

Sanık RTÜK Üyesi Mehmet Dadak, ''Üst kurulun 20 Nisan 2006'daki oturumunda, müşteki Özdiker'in atamasına ilişkin 2 nolu kararın 1. sayfasında değişiklik yaptığını'' iddia etti.

Kararı açıklayan Mahkeme Hakimi Ali Erkılınç, RTÜK bürokratı sanıklar Özgen Sezer, Şeref Ataklı, Mehmet Nuri Erikel, Lütfettin Mesutgil ve Ahmet Batun hakkında, atılı suçun yasal unsurları gerçekleşmediği gerekçesiyle beraat kararı verildiğini bildirdi.

Erkılınç, TCK'nın ''Zincirleme suç'' başlıklı 43. ve ''Takdiri indirim nedenleri'' başlıklı 62. maddelerinin uygulanmasının ardından, ''Eylemlerinin ağırlığına ve kasıtlarının yoğunluğuna göre'', sanıklar RTÜK Başkanı Davut Dursun, halen üye olarak görev yapan eski Başkan Zahid Akman ve üye Abdulvahap Darendeli'nin, TCK'nın 257/1. maddesinde düzenlenen, ''Görevi kötüye kullanma'' iddiasıyla, 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Mahkeme, aynı gerekçelerle, RTÜK üyesi Mehmet Dadak ve eski üye Arif Merdol'un 2 yıl 2 ay 10'ar gün, RTÜK Başkanvekili İlhan Yerlikaya, Üye Taha Yücel ile eski üyeler Şaban Sevinç ve Paşa Yaşar'ın ise 2 yıl 9 ay 10'ar gün hapisle cezalandırılmalarına karar verdi.

Sanıkların ayrıca, Türk Ceza Kanununun 53. maddesi uyarınca belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması da kararlaştırıldı.

Sanık avukatlarının, kararı temyiz edecekleri öğrenildi.

İDDİANAMEDE 1'ER YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS İSTENİYORDU
Görevden alınmasının ardından, işe iade davası açan eski RTÜK Daire Başkanı Cengiz Özdiker'in, açtığı davalara ilişkin, ''Yargı kararlarının uygulanmadığı'' gerekçesiyle, RTÜK yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine başlatılan soruşturma sonucu sanıklar hakkında dava açılmıştı. İddianamede, sanıkların ''Görevi kötüye kullandıkları'' iddiasıyla 1'er yıldan 5 yıl 3'er aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

RTÜK: TEMYİZE BAŞVURACAĞIZ

RTÜK'den yapılan açıklamada, RTÜK Başkanı Davut Dursun ile üye olarak görev yapan eski Başkan Zahid Akman'ın da arasında bulunduğu üçü eski dokuz RTÜK üyesi ve beş bürokrat hakkındaki yargı kararıyla ilgili temyiz sürecinin işlediği belirtildi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesinin Üst Kurul başkanı ve üyeleri hakkında aldığı kararla ilgili olarak basında yer alan haberler üzerine açıklama yapılması zorunluluğunun doğduğu ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi; ''Haberlere konu olan dava, 2003 yılında kanun değişikliği sonrasında kadrosu kaldırılan bir personelin daha önceki Üst Kurul yönetimi tarafından daire başkanlığı görevinden alınması konusunda mahkeme kararının uygulanmaması gerekçesi ile açılmıştır. 2005 yılında üyeliğe seçilen, Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Üst Kurul Başkan Vekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Üst Kurul üyeleri Dr. A. Zahid Akman, Dr. A. Vahap Darendeli, Taha Yücel, Mehmet Dadak ile eski Kurul üyeleri Paşa Yaşar, Şaban Sevinç ve Arif Merdol'u kapsayan dava, Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi nezdinde bugün karara bağlanmakla birlikte, karara karşı temyiz süreci işlemektedir.

Davaya konu işlemler, idari yargı tarafından verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararının yanlış uygulanmasından ve yerine getirilmemesinden kaynaklandığı iddia edilmekte olup, Üst Kurulun hukuk devletine olan saygısı çerçevesinde, yargılama süreci devam ettiğinden bu aşamada davanın içeriğine ilişkin başkaca bir değerlendirme yapılması uygun görülmemektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...