Rusya-Ukrayna savaşında 40. gün... Zelenski Buça'yı ziyaret etti

Ukrayna-Rusya savaşında 40'ıncı gün sona ermek üzere. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus ordusunun katliam yapmakla suçlandığı Buça'yı ziyaret etti. Ukrayna lideri bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edecek. Ukrayna Başsavcılığı, Buça'da işkenceye maruz kalmış 5 kişinin cesedinin daha bulunduğunu duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Buça'daki sivil ölümlerine ilişkin, "Ukrayna'da yalan haberlerin yapılması ve propaganda kampanyasının başlatılmasıyla ilgili birçok örnek var" yorumunda bulundu. Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, Rus ordusunun, Kiev çevresindeki kuvvetlerinin üçte ikisini çektiğini söyledi.

Haberler - NTV - İHA - ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı 04.04.2022 - 17:28 | Son Güncelleme : 05.04.2022 - 04:45

Rusya-Ukrayna savaşında 40. gün... Zelenski Buça'yı ziyaret etti

- Savaşı 40. gününde devam ediyor. 

Son olarak, ordusundan geri alınan Buça'da savaş suçlarını belgeleme çalışmalarını sürdüren Başsavcılığı, Rus ordusunun işkence ettiği 5 kişinin cesedinin bulunduğunu duyurdu.

BODRUM KATINDA ELLERİ BAĞLI BULUNDULAR

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada, savcılık ile polisin, Buça'daki bir çocuk sağlık tesisinin bodrum katında elleri bağlı 5 kişinin cesedini bulduğu bildirildi.

"Rus Silahlı Kuvvetleri askerleri, silahsız sivillere işkence yaptı ve ardından onları öldürdü" ifadesine yer verilen açıklamada, polis ve savcıların olay yerinde her bir savaş suçunu kayıt altına almaya devam ettiği aktarıldı.

ZELENSKİ BM'YE BUÇA'YI ANLATACAK

Ukrayna Devlet Başkanı , bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) hitap edecek.

BMGK nisan ayı dönem başkanı İngiltere, daimi temsilciliğinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Zelenski'nin bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edeceğini duyurdu.

Sivil ölümlerinin gerçekleştiği Ukrayna'nın Buça kentini ziyaret eden Zelenski'nin BMGK'nin Ukrayna oturumunda video konferans ile konuşacağı belirtilen paylaşımda "İngiltere, Konsey başkanlığı sırasında Rusya'nın savaş suçları hakkında gerçeğin duyulmasını sağlayacak. Putin'in savaşını ve gerçeği açığa çıkaracağız" ifadesine yer verildi.

MÜZAKERELER İÇİN HEYET OLUŞTURDU

Öte yandan Ukrayna lideri, güvenlik garantileri konusunda Rusya ile müzakere için daimi bir heyet oluşturdu.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenski imzaladığı kararname ile devletin güvenliğini garanti altına almak için bir anlaşma taslağının hazırlanması ve onaylanması konusunda Rusya ile müzakerelere katılmak üzere bir heyet oluşturdu.

İktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili David Arakhamia'nın başkanlığındaki heyette, Adalet Bakanı Denis Maluska, Devlet Başkanlığı Ofis Danışmanı Mihail Podolyak, Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikola Toçitsky'nin yanı sıra milletvekilleri Andrey Kostin, Dmitriy Lubinets ve Rüstem Umerov yer aldı.

Hukukçu Aleksandr Malinovskiy ile diplomat Aleksandr Çalıy da heyetin uzmanları olarak görevlendirildi.

Ukraynalı müzakereci Arakhamia, en son İstanbul'daki müzakere toplantısının ardından Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini söylemişti.

NEW YORK TİMES: UYDU GÖRÜNTÜLERİ RUSYA'YI YALANLIYOR

New York Times (NYT) gazetesi, uydu görüntülerinin Buça'daki sivillerin Rusya çekilmeden önce öldürüldüğünü gösterdiğini iddia etti. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

LAVROV'DAN "BUÇA" YORUMU: YALAN HABERLERİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Ukrayna'nın Buça kentinde çekilen görüntüleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Ukrayna'da yalan haberlerin yapılması ve bunun üzerine propaganda kampanyasının başlatılmasıyla ilgili birçok örnek var." dedi.

Benzer olayın Ukrayna'nın Mariupol'deki doğum hastanesinde geçen ay yaşandığını savunan Lavrov, "Geçen ay Mariupol'deki doğum hastanesiyle ilgili durumu trajedi olarak gösterme yönündeki girişimleri ortaya çıkardığımız gibi bu tür yalan haberleri ortaya çıkaracağız." diye konuştu.

Bu konuyu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) görüşmeyi teklif ettiklerini ancak bu teklifin engellendiğine dikkati çeken Lavrov, konuya açıklık getireceklerini belirtti.

ZELENSKİ'DEN BUÇA ZİYARETİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus Rus güçlerinin sivil katliamı yapmakla suçlandığı Buça'yı ziyaret etti.

Ukrayna'da Kiev bölgesinde işlenen vahşet cezalandırılıncaya kadar durup dinlenmeyeceklerini belirtti. Zelenksi "Ukrayna'da yaptıklarını görünce Rusya ile müzakere yürütmek çok zor" diye konuştu.  Ukrayna devlet başkanı müzakereleri uzatmanın Rusya'nın aleyhine sonuçlanacağını da sözlerine ekledi.

Buça'yı ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Ukrayna'da yaptıklarını görünce Rusya ile müzakere yürütmek çok zor" açıklamasını yaptı. Buça'yı ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Ukrayna'da yaptıklarını görünce Rusya ile müzakere yürütmek çok zor" açıklamasını yaptı.

PENTAGON: RUSYA, KİEV ÇEVRESİNDEKİ GÜÇLERİNİN ÜÇTE İKİSİNİ ÇEKTİ

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rus ordusunun, Kiev çevresindeki kuvvetlerinin üçte ikisini çektiğini belirtti.

Pentagon yetkilisi, Rusya-Ukrayna savaşı üzerine bir grup gazeteciye bilgilendirmede bulunarak şu aşamada Kiev çevresinde konuşlandırılan Rus güçlerinin üçte ikisinin Belarus'a çekildiğini ve orada toplandığını ifade etti.

Rusya'nın çekilmesinin, yeniden toparlanma ve Ukrayna'nın diğer bölgelerine girmek üzere bir manevra olduğuna inandıklarını belirten yetkili, "Bu konudaki en iyi değerlendirmemiz, bu gücün Doğu bölgelerine, Donbass bölgesine gönderileceğidir ama bu sadece bir değerlendirmedir. Henüz bu konuda bir hareketlenme görmedik." diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşı 40. gününde devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı 40. gününde devam ediyor.

KULEBA: MARIUPOL'DEKİ DURUM BUÇA'DAN ÇOK DAHA KÖTÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna ordusunun Rus askeri güçlerinden kurtardığı başkent Kiev yakınlarındaki Buça'daki dehşetin, "buzdağının görünen kısmı", Mariupol'deki durumun ise "çok daha kötü" olduğunu belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Polonya'nın başkenti Varşova'daki görüşmelerinin ardından Ukrayna'daki son duruma ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya'nın, Donetsk ve Luhansk'da daha fazla bölgeyi ele geçirmeye çalışacağını söyleyen Kuleba, şu ifadeleri kullandı:

"Kanayan Mariupol'ü ele geçirmeye çalışacaklar. Buça'da gördüğümüz vahşet, Rus ordusunun bugüne kadar Ukrayna topraklarında işlediği tüm suçların buzdağının görünen kısmı ve size abartmadan büyük bir üzüntüyle söyleyebilirim ki Mariupol'deki durum, Buça'da ve Kiev yakınlarındaki diğer şehir ve kasaba ve köylerde gördüklerimize kıyasla çok daha kötü. Buça, Mariupol ve diğer yerlerin dehşeti ciddi G7 ve Avrupa Birliği (AB) yaptırımları gerektiriyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerde en anlamlı ilerleme İstanbul'da yaşandı. Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerde en anlamlı ilerleme İstanbul'da yaşandı.

RUSYA'NIN LUHANSK VE DONETSK'E YÖNELİK SALDIRILARI ARTTI

Diğer taraftan, Rus güçleri dün Karadeniz'deki liman kenti Odessa'da rafineri ve yakıt depolarını vurdu. Luhansk ve Donetsk'e yönelik saldırıların da arttığı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU? 

Rus askerlerinden 1 Nisan'da kurtarılan, Kiev yakınlarındaki Buça şehrindeki yıkık binalar ve ceset dolu sokaklar burada yaşanan savaşın şiddetini bir kez daha ortaya koymuştu.

Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Rus ordusundan kurtarılan Kiev bölgesinde 410 sivilin cesedinin bulunduğunu açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...