Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün... Zelenski'den "yaptırım" mesajı: Savaş suçlarının ağırlığıyla orantılı olmalı

Ukrayna-Rusya savaşında 41'inci güne girildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'ya yönelik açıklanacak yeni yaptırımların, savaş suçlarıyla orantılı olması gerektiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise, Buça'daki katliam görüntülerinin "açıkça yalan ve uydurulmuş" olduğunu savundu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşçuk, savaş nedeniyle ülke ekonomisinin gördüğü zararın 68 milyar, dolaylı zararın ise 600 milyar doları bulduğunu ifade etti. Öte yandan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Zelenski ile görüşmek için bu hafta içinde Kiev'e gidecek.

Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün... Zelenski'den "yaptırım" mesajı: Savaş suçlarının ağırlığıyla orantılı olmalı

- arasında savaş 41. gününe girdi. 

Son olarak Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy 'ya yönelik yaptırımların Buça kentindeki savaş suçları ile orantılı olması gerektiğini söyledi.

Telegram hesabından yayınladığı video mesajında, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketinin hazırlandığına dikkati çeken Zelenskiy, Rus ordusunun Buça'da Ukraynalılara işkence ettiğini belirtti.

Zelenski "Dünyanın Buça'da olanları görmesinden sonra Rusya'ya yönelik yaptırımlar, işgalcilerin işlediği savaş suçlarının ağırlığı ile orantılı olmalıdır. Eğer, bundan sonra Rus bankaları her zamanki gibi çalışabilir, Rusya'ya mallar gönderilmeye devam eder, Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya'ya enerji kaynakları için ödeme yapmaya devam eder ise o halde bazı liderlerin siyasi kaderi artık eskisi gibi gelişmeyecektir." dedi.

LAVROV: BUÇA VİDEOLARI YALAN, AMAÇ MÜZAKERELERİ BOZMAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın Buça şehrinde sivillerin katledildiğine yönelik görüntülerin "uydurulmuş" olduğunu savunarak, bunun Rusya ile Ukrayna heyetleri arasında devam eden müzakerelerin bozulması için yapıldığını söyledi.

Lavrov, yayınladığı video mesajında, Rus ordusunun çekildiği Ukrayna'nın Buça kentinde, "Ukrayna ordusunun ve istihbaratının kaydettiği anlaşılan videoların açıkça yalan ve uydurulmuş" olduğunu öne sürdü.

"Doğruluğunu kanıtlamanın imkansız olduğu bu açık ve yanlış provokasyonun" bir sebebi olduğunu belirten Lavrov, "Bunun, devam eden müzakereleri bozmak için bir bahane bulma arzusu olduğunu düşünme eğilimindeyiz." dedi.

"UKRAYNA EKONOMİSİ 600 MİLYAR DOLAR ZARAR GÖRDÜ"

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, çatışmaların yaşandığı bölgelerden gün içinde 3 bin 800'den fazla kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemleri hakkında bilgi veren Vereşçuk, "İlk belirlemelere göre, Ukrayna'da en az 26 bin metrekare yaşam alanı, 533 eğitim kurumu, 196 sağlık kurumu, 300 çocuk bahçesi, 8 havalimanı, 10 askeri havaalanı, 129 fabrika ve işletme, 22 binden fazla kilometre yol ve 226 köprü ile üst geçit hasar gördü veya yok edildi." bilgisi paylaştı,

nedeniyle ülkesinin gördüğü zararın maliyeti üzerinde çalıştıklarını dile getiren Vereşçuk, "Bu rakam 68 milyar dolardır. Ülke ekonomisinin gördüğü dolaylı zarar ise 600 milyar dolar ve bu rakam maalesef her gün yükselecek." dedi.

Vereşçuk, Rusya'nın söz konusu kayıpları karşılaması gerektiğini vurguladı.

RUSYA: TEHLİKELİ BÖLGELERDEN 620 BİNİ AŞKIN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana tehlikeli bölgelerden 620 binden fazla kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Mariupol'den sivillerin tahliyesinin, Ukrayna tarafınca engellendiğini ileri sürdü.

Ukrayna ordusunun bu bölgede ateşkese uymadığını savunan Mizintsev, Kiev yönetiminin söz konusu süreci yönetemediğini ifade etti.

Son 24 saatte Ukrayna'nın tehlikeli bölgelerinden 2 bin 837'si çocuk yaklaşık 18 bin 600 kişinin Rusya'ya tahliye edildiğini aktaran Mizintsev, "Bugüne kadar 122 bin 684'ü çocuk olmak üzere toplam 620 bin 760 kişi tahliye edildi." dedi.

Mizintsev, Mariupol'den doğuya doğru insani yardım koridorları üzerinden, 1681'i son 24 saatte olmak üzere toplam 127 bin 776 kişinin tahliye edildiğini aktardı.

RUSYA: ÖZEL HAREKAT EĞİTİM MERKEZİ YÜKSEK HASSASİYETLİ FÜZELERLE VURULDU

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli silahlarla yabancı paralı savaşçıların barınması için de kullanılan Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi ve bazı yakıt depolarını vurduklarını bildirdi.

Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşa ilişkin Rus askeri birliklerinin eylemleriyle ilgili görüntülü açıklama yaptı.

Kiev’in kuzeybatısında bulunan Moşçun yerleşim biriminde dün akşam Ukrayna ordusunun psikolojik harekat merkezi askerlerinin, Rus askerlerinin şiddet eylemleriyle sivilleri öldürdüğüne dair sahte çekimler yaptığını ve Batı medyasına dağıttığını savunan Konaşenkov, Ukrayna özel harekat birimleri tarafından benzer faaliyetlerin Sumi, Konotop ve diğer şehirlerde organize edildiğini belirtti.

Yüksek hassasiyetli silahlarla dün akşam Ukrayna’daki hedeflerin vurulduğunu bildiren Konaşenkov, “Denizden uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla Oçakov şehri yakınlarında aynı zamanda yabancı paralı savaşçıları barındırmak için kullanılan Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi yok edildi” dedi.

Havadan yüksek hassasiyetli roketler ile Kremenets, Çerkası, Zaporijya ve Novomoskovsk yakınlarında Ukrayna birliklerine ait 4 yakıt deposunun da imha edildiğini kaydeden Konaşenkov, bir gecede Rus ordusunun Ukrayna’da 134 askeri nesneyi yok ettiğini aktardı.

Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 125 uçak, 91 helikopter, 398 insansız hava aracı, 226 hava savunma füze sistemi, 1969 tank ve zırhlı birlikler, 214 çok namlulu roketatar, 852 obüs ve havan topu, 1873 özel askeri araç imha edildi” diye konuştu.

Bununla birlikte, İngiliz istihbarat raporlarına göre Rusya saldırılarını Mariupol'e yoğunlaştırmış durumda. Kentte kriz her geçen gün daha da derinleşiyor. 

MARİUPOL'DE 5 BİNDEN FAZLA SİVİL ÖLDÜ

Kiev Belediye Başkanı Klitscho, Mariupol'da beş binden fazla sivilin öldüğünü açıkladı.

Rus güçlerinin çekilme sürecinde olduğu Çernihiv'deyse Ukrayna ordusu, bazı kasabaları geri aldı. Çernihiv Belediye başkanı, Rus bombardımanının şehrin yüzde 70'ini yok ettiğini söyledi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI KİEV'E GİDECEK

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmek için bu hafta içinde Kiev'e gidecek.

AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, Twitter hesabından yaptığı duyuruda, von der Leyen'e AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in de eşlik edeceğini bildirdi.

Ziyaretin detaylarıyla ilgili bilgi henüz verilmedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da geçen hafta Kiev'e giderek resmi temaslarda bulunmuştu.

Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün... Zelenski'den "yaptırım" mesajı: Savaş suçlarının ağırlığıyla orantılı olmalı - 1 Buça'daki sivil katliamı uydudan görüntülendi.

 ordusundan geri alınan Buça'da suçlarını belgeleme çalışmalarını sürdüren  Başsavcılığı, Rus ordusunun işkence ettiği 5 kişinin cesedinin bulunduğunu duyurdu.

BODRUM KATINDA ELLERİ BAĞLI BULUNDULAR

Başsavcılığından yapılan açıklamada, savcılık ile polisin, Buça'daki bir çocuk sağlık tesisinin bodrum katında elleri bağlı 5 kişinin cesedini bulduğu bildirildi.

"Rus Silahlı Kuvvetleri askerleri, silahsız sivillere işkence yaptı ve ardından onları öldürdü" ifadesine yer verilen açıklamada, polis ve savcıların olay yerinde her bir savaş suçunu kayıt altına almaya devam ettiği aktarıldı.

NEW YORK TİMES: UYDU GÖRÜNTÜLERİ RUSYA'YI YALANLIYOR 

New York Times (NYT) gazetesi, uydu görüntülerinin Buça'daki sivillerin çekilmeden önce öldürüldüğünü gösterdiğini iddia etti. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün... Zelenski'den "yaptırım" mesajı: Savaş suçlarının ağırlığıyla orantılı olmalı - 2 Buça'yı ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Ukrayna'da yaptıklarını görünce Rusya ile müzakere yürütmek çok zor" açıklamasını yaptı.

MÜZAKERELER İÇİN HEYET OLUŞTURDU

Öte yandan lideri, güvenlik garantileri konusunda ile müzakere için daimi bir heyet oluşturdu.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenski imzaladığı kararname ile devletin güvenliğini garanti altına almak için bir anlaşma taslağının hazırlanması ve onaylanması konusunda ile müzakerelere katılmak üzere bir heyet oluşturdu.

Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün... Zelenski'den "yaptırım" mesajı: Savaş suçlarının ağırlığıyla orantılı olmalı - 3

Sayfa Yükleniyor...