Ukrayna Dışişleri Bakanı: 48 saat sonra Çernobil'den radyoaktif bulut yayılabilir

Rusya'nın kontrolündeki Çernobil Nükleer Santrali için önemli bir uyarı yapıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, santralin kapatılması nedeniyle, depolanan nükleer yakıtların soğutma işleminin de durduğunu, 48 saat sonra radyoaktif bulutun yayılabileceğini açıkladı. Rusya'dan yapılan açıklamada durumun kontrol altında olduğu ve herhangi bir risk olmadığı belirtildi.

Haberler - NTV 09.03.2022 - 17:41 | Son Güncelleme : 09.03.2022 - 18:10

Ukrayna Dışişleri Bakanı: 48 saat sonra Çernobil'den radyoaktif bulut yayılabilir

Rus askerlerinin kontrolü altındaki Ukrayna'daki Çernobil Nükleer Santrali'nin kapatıldığı bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, santralin kapatılmasının ardından tesisteki soğutma işlemlerinin duracağını, 48 saatlik jeneratör desteğinin kesilmesinin ardından da radyoaktif bulutun ortaya çıkabileceğini açıkladı.

Bakanlık, güç kaynağının, kullanılmış nükleer yakıt depolama tesisinin sürekli soğutulması için gerekli olduğunu söylerken, soğutma olmaması durumunda bekletme havuzlarındaki sıcaklılığın yükseleceği ve buharlaşma sonrasında radyoaktif maddelerin çevreye salınmasının başlayacağı aktarıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Bakan Kubela'nın tam açıklaması şöyle:

“Rus ordusunun işgal ettiği Çernobil Nükleer Santrali’ni besleyen tek elektrik şebekesi ve santralin tüm nükleer tesisleri hasar gördü. Santral, tüm elektrik kaynağını kaybetti. Uluslararası toplumu, Rusya'dan acilen ateşi kesmesini ve onarım birimlerinin güç kaynağını eski haline getirmesine izin vermesini talep etmeye çağırıyorum. Yedek dizel jeneratörler, Çernobil Nükleer Santrali’ne güç sağlamak için 48 saatlik bir kapasiteye sahiptir. Bu süreden sonra, kullanılmış nükleer yakıt için depolama tesisinin soğutma sistemleri duracak ve bu da radyasyon sızıntılarına neden olacak.”

Dünyanın en önemli nükleer santrallerinden bazıları Ukrayna'da bulunuyor.  Dünyanın en önemli nükleer santrallerinden bazıları Ukrayna'da bulunuyor. 

Santralin soğutma havuzlarının 48 saat süreyle dizel jeneratörlerle soğutulmasına devam edilecek. Bu süre sonrasında santral ciddi riskle karşı karşıya kalacak.

Ukrayna'nın devlete ait nükleer şirketi Energoatom, Ukrayna ve Rus güçleri arasındaki çatışmanın, Rus güçleri tarafından ele geçirilen santrale giden yüksek voltajlı elektrik hattını hemen onarmayı imkansız hale getirdiğini söyledi.

Ukrayna'daki nükleer santraler çatışmalar nedeniyle risk altında.  Ukrayna'daki nükleer santraler çatışmalar nedeniyle risk altında. 

Daha önce Çernobil Nükleer Santrali’ndeki 100’den fazla çalışan ve yaklaşık 200 güvenlik görevlisinin santralde 12 gündür mahsur olduğu ortaya çıkmış, Rus askerlerinin Çernobil yasak bölgesinin içini ve santralin çevresini sardığı aktarılmıştı. Ukrayna bir süredir, Rus askerlerinin baskısı altındaki mühendislerin durumuna ilişkin uyarı ve endişelerini paylaşıyor. 

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Moskova yönetimiyse santrallerin risk teşkil etmediğini iddia etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova nükleer enerji santrallerinde durumun kontrol altında olduğunu açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...