Zelenski'den müzakere açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'nın ülkesine yönelik saldırısındaki son durumu anlattı. NATO'ya hava sahasını kapatma çağrısını yineleyen Zelenski, "Eğer yapmazsanız, Rus füzelerinin topraklarınıza düşmesi an meselesidir" dedi. Ukrayna lideri, Rusya ile müzakereler konusunda da, "Heyetlerin görevi, iki devlet başkanının toplantısını organize etmektir" yorumunda bulundu.

Haberler - Reuters - Anadolu Ajansı 14.03.2022 - 03:47 | Son Güncelleme : 14.03.2022 - 03:48

Zelenski'den müzakere açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı , ile Ukrayna arasındaki müzakerelere katılan heyetlerin görevinin, iki ülkenin devlet başkanlarının katılacağı bir toplantıyı organize etmek olduğunu söyledi.

Zelensky, Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Rusya'nın Ukrayna'da başladığı savaşın 18. gününü değerlendirerek, "Bugün Ukrayna'nın bağımsızlık, özgürlük ve hayatta kalma savaşının 18. günüdür." dedi.

"NATO ÜLKELERİNİN LİDERLERİNİ BİR YIL ÖNCE UYARMIŞTIK"

Ukrayna'nın Lviv kentinde, Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezi'ne, Rus ordusu tarafından dün sabah yapılan füze saldırısına tepki gösteren Zelenski, saldırı sonucu 35 kişinin öldüğünü, 134 kişinin yaralandığını hatırlatarak, bu merkezde Rusya'ya tehdit yaratacak herhangi bir altyapının bulunmadığını aktardı.

Saldırı düzenlenen merkezin bir NATO ülkesi sınırına sadece 20 kilometre uzaklıkta bulunduğuna dikkati çeken Zelenski, Rusya'nın saldırıya geçeceğine ilişkin daha bir yıl önce NATO ülkelerinin liderlerini uyardıklarını anımsattı.

HAVA SAHASINI KAPATMA ÇAĞRISINI YİNELEDİ

NATO ülkelerinin de kısa bir süre sonra Rus tehdidi ile karşı karşıya kalabileceklerini savunan Zelenski, "Şimdi size tekrar söyleyeyim: Ukrayna gökyüzünün kapatılmaması, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO vatandaşlarının topraklarına da düşeceği anlamına geliyor. Bu sadece bir zaman meselesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Dün, Rus askerlerinin saldırıları sonucu Kiev'e yakın bir Amerikalı gazetecinin öldürüldüğünü, diğerinin ise yaralandığını, savaştan kaçan mültecilerin sığındığı bir manastırın ise Rus ordusu tarafından bombalandığını dile getiren Zelenski, "Bu, Rusların ideolojisinin, yalanların bir kopyası olduğunu gösteriyor" dedi.

"HEYETLERİN GÖREVİ İKİ DEVLET BAŞKANINI BİR ARAYA GETİRMEK"

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere değinen Zelenski, burada ülkesinin heyetine verilen talimatlardan birinin, iki ülkenin devlet başkanlarının bir araya getirilmesi için çaba sarf etmek olduğunu belirtti.

Konuşmasında, "Heyetimizin üyelerinin belirli bir görevi vardır ve bu, iki devlet başkanının toplantısını organize etmesidir" ifadesine yer veren Zelenski, söz konusu olası görüşmenin gerçek sonuçlara odaklanması gerektiğini vurguladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin ön sonuçlarının ele alınması için bugün bir görüşmenin yapılması bekleniyor.

"MÜZAKERELERDEN SONUÇ ÇIKABİLİR"

Sayfa Yükleniyor...