'1967 sınırlarını tanıyabiliriz ama İsrail’i değil'

İsrail'i tanımanın, "tüm Filistin topraklarını kurtarma" amacına aykırı olduğunu vurgulayan Hamas, , 1967 sınırları üzerinde bir Filistin devletini kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 11.05.2011 - 14:24

Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketinin önde gelen siyasi liderlerinden Mahmud Zahar, Hamas hareketinin, 1967 sınırları üzerinde bir Filistin devletini kabul etmeye hazır olduğunu belirtti, ancak İsrail'i asla tanımayacaklarını yineledi.

Zahar, Filistin yerel haber ajanslarından Ma'an'ın radyosuna yaptığı açıklamada, Hamas'ın İsrail'i tanımasının, örgütün "tüm Filistin topraklarını kurtarma" amacına aykırı olduğunu vurgulayarak, İsrail'i tanımanın, gelecek nesillerin Filistin topraklarının kurtuluşunu sağlama haklarını iptal etmek anlamına geldiğini ifade etti.

Örgütün daha önce "Ürdün nehrinden Akdeniz’e kadar uzanan topraklar üzerinde bir Filistin devleti kurulması" yolundaki hedefini hatırlatan Ma’an, Zahar'ın ilk kez 1967 sınırlarıyla bir Filistin devletini kabule hazır olduklarını söylemesinin önemine dikkati çekti. Ancak Zahar, bu devletin kuruluşu için gelecek Eylül ayına umut bağlamaktan yana olmadığını da vurguladı. Zahar, geçmişte de buna benzer sözler verildiğini ve bunların yerine gelmediğini hatırlattı.

Filistin Yönetimi, Eylül ayında BM tarafından tanınan bir devletin ilanını planlıyor.

ABD'nin eski Başkanı George Bush döneminde de bu tür sözler verildiğini ve Filistin devleti için tarih belirtildiğini anımsatan Zahar, "Bu devletin bileşenleri ne olacak? Devlet, hangi topraklar üzerinde kurulacak? Bu devletin vatandaşları sadece Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndekiler mi olacak, diasporadaki 5 milyon Filistinli'nin kaderi ne olacak?" sorularını yöneltti ve İsrail'le bir ateşkes konusunda ise Hamas'ın geçen dönem diğer gruplarla birlikte varılan ve şimdi yeni El Fetihli partnerleriyle ortaklaşa alınan karar doğrultusunda ateşkese uyacağını kaydetti, ancak ateşkesin barış demek olmadığını, sadece direniş programının bir parçası olduğunu ifade etti.

ABBAS'IN GAZZE ZİYARETİ ŞİMDİLİK ZOR
Zahar, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın planladığı Gazze ziyaretinin ise şimdilik zor olduğunu söyledi.

El Fetih ile Hamas arasında ulusal anlaşmaya gidilmesine rağmen, yıllardır süren iç bölünmeden kaynaklanan sorunlara dikkati çeken Zahar, büyük aşiretler ve aileler arasındaki toplumsal uzlaşmayı sağlamak için bunun üzerinde çalışmak ve düzenlemelere gitmek gerektiğini kaydetti.

Zahar ayrıca, eski güvenlik birimleri başkanlarının da Gazze'ye dönüşlerinin veya El Fetih'in 2007 ortalarında kapatılan kurumlarının yeniden açılmasının da şimdiki durumda zor gözüktüğünü söyledi.

El Fetih'in önde gelen isimlerinden Nebil Şaat ise kurulması öngörülen yeni ulusal birlik hükümetinin başbakanının henüz belli olmamasına rağmen, yeni hükümetin 10 gün içinde kurulabileceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...