NTV

20 yıl haksız cezanın ardından serbest kaldı

ntv.com.tr

Dünya
Contreras 20 yıllık mahkumiyetin ardından serbest bırakıldığında annesine sarıldı.

ABD'de 1996 yılında silahlı soygun gerçekleştirdiği iddiasıyla cezaevine konulan bir adam 20 yıl sonra suçsuz olduğunun anlaşılmasıyla serbest bırakıldı.

İlişkili Haberler

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Marco Contreras (41) 20 yıl boyunca cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Contreras'ın serbest bırakılmasının sebebi cezasının bitmesi değil 20 yıl sonra haksız yere cezaevine konulduğunun anlaşılması oldu.

Marco Contreras, 1996 yılında gerçekleşen silahlı bir soygunda görgü tanığının teşhis etmesi nedeniyle suçlu bulunmuştu. Olayın gerçekleştiği akşam kırmızı ışıkta bekleyen tanık birinin kaçtığını ve arkasından da silahlı saldırganın onu kovaladığını gördü. Orada bulunan aracın plaka numarasını alan kadın otomobili kaçış aracı olarak tanımladı. Aracın Marco Contreras'a ait olması nedeniyle kendisi bir numaralı şüpheli oldu. 1997 yılında yapılan mahkemede Contreras silahlı soygun ve birden fazla kişiyi yaralamak suçundan hüküm giydi.

Yaklaşık iki yıl sonra bir başka görgü tanığı saldırganın Contreras olmadığını iddia etti. Ancak mahkemenin davayı yeniden alması 2014 yılına kadar sürdü. 2014'te haksız yere hüküm giyenleri savunan sivil toplum kuruluşu Masumlar Projesi'nin avukatları davayı devraldı. Üç yıllık çalışmanın ardından 20 yıldır tutuklu bulunan Contreras'ın tahliyesine ve davanın düşmesine karar verildi.

ETİKETLER