23 Türk suçsuz yere mi tutuklandı?

Aqua Valetta adlı gemiye yapılan baskında 100 paket kokain bulunduğu ve Türk gemi mürettebatının tutuklandığı açıklandı. Türk Büyükelçiliği yetkilisinden NTV'ye, 'suçsuz olduklarını düşünüyoruz' açıklaması geldi.

11.03.2010 - 00:01

23 Türk suçsuz yere mi tutuklandı?

Venezuelalı yetkililer, uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle Türk petrol tankerinin 23 mürettebatının tutuklandığını bildirdi.

Yetkililer, ulusal muhafızların 20 Şubat'ta, Maracaibo gölünde demirleyen Aqua Valetta adlı gemide yaptıkları baskında, 100 paket kokain bulunduğunu açıkladı.

Savcılar, Türk gemi mürettebatının kokaini Venezuela dışına kaçırmayı planladıklarından şüphe edildiğini kaydetti.

Başsavcılık Bürosundan bugün yapılan açıklamada da Türk mürettebatın uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandığı belirtildi. Mürettebatın, geçen ay yapılan baskından sonra polis nezaretinde gemide tutulduğu bildirildi.

SUÇSUZLAR İDDİASI
Öte yandan bölgede bulunan NTV muhabiri Aslı Pelit, konuyla ilgili Türk Büyükelçiliği'nin 3. katibi Erman Çetin ile görüştü.

23 Şubat'ta ABD'nin Portland şehrinden Venezuela'ya 420 bin varil ham petrol yüklemek için gelen gemide bulunan uyuşturucuyla ilgili araştırmanın devam ettiği belirten Çetin, "Muhtemelen suçsuzlar. Daha önce de yaşana bir olayın tekrarlandığını ve uyuşturucunun geminin dışına kaçakçılar tarafından yapıştırıldığını düşünüyoruz. 2006'da da benzer bir olay yaşandı" şeklinde konuştu.

Çetin, Venezuela yargı sistemi nedeniyle, sürecin 40 günü bulabileceğini de sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...