'ABD istihbaratı kontrol edilemiyor'

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post gazetesine göre Amerikan istihbarat servisleri, 11 eylül saldırıları sonrasında artık kontrol edilemeyecek boyutta büyüdü.

NTV Haber 20.07.2010 - 15:40

Dünyanın saygın gazetelerinden Washington Post'un iki yıl boyunca araştırma sürdürdüğü istihbarat servisleri hakkındaki bulgular büyük yankı yarattı.

Gazeteye göre, 11 eylül saldırıları sonrasında, oluşturulan istihbarat ve izleme sistemleri o kadar büyüdü ki artık etkinliği ölçülemeyecek bir hal aldı.

Gazete şu anda istihbarat alanında tam 1300 kamu kuruluşunun faaliyet gösterdiğini tespit etti. Özel sektör kuruluşlarının sayısı ise 2000'i buluyor. Üstelik yaklaşık 850 bin kişinin istihdam edildiği bu kuruluşların tümü neredeyse aynı işi yapıyor.

Bu istihbarat sistemlerinin toplam maliyeti ve ne kadar para harcandığı ise bilinmiyor.

Gazetede ise bu durumun hem hantal bir yapı oluşturduğuna hem de zaman ve işgücünün kaybına  neden olduğuna dikkat çekiliyor. Öte yandan ABD'nin güvenliğini tehlikeye atan en büyük unsurun, her gün toplanan milyonlarca istihbaratın değerlendirilirken dikkat verilmesi gereken noktaların hangileri olduğunun bilinmemesi olduğu belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates de sistemin denetimi konusunda zorluklar olduğunu kabul etmiş ancak istihbarat kurumlarının gereğinden fazla büyüdükleri yönündeki iddiaları reddetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...