ABD özrü NATO'ya izin getirdi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afganistan'daki NATO güçleri için hayati önem taşıyan Pakistan'daki ikmal yollarının yeniden açılacağını duyurdu. 24 askeri ABD tarafından öldürülen Pakistan, NATO'ya ikmal yollarını kapatmıştı.

04.07.2012 - 11:14

ABD özrü NATO'ya izin getirdi

ABD'ye ait insansız uçakların geçtiğimiz yıl kasım ayında 24 Pakistan askerini öldürmesinin ardından ABD ile İslamabad arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmişti. ABD'den özür bekleyen Pakistan, topraklarından NATO'nun Afganistan'a ikmal yapmasını durdurmuştu.

ABD ile Pakistan arasında uzun süren pazarlıklar sonrasında, NATO ikmal konvoylarının bu ülkeden geçişine yeniden izin çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar'la yaptığı telefon görüşmesinde, "Pakistan ordusunun yaşadığı kayıplardan dolayı özür dileriz" dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Khar'la 24 Pakistan askerinin öldürülmesi olayında hata yapıldığı konusunda hem fikir olduğunu dile getiren Clinton, "Böyle bir olayın tekrarlanmaması için Pakistan ve Afganistan'la yakın çalışma konusunda anlaştık" dedi.

PANETTA KARARA SEVİNDİ
Daha önce Pakistan konusunda sert açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da İslamabad'ın kararını sevinçle karşıladığını söyledi.

Panetta “Pakistan’la ortaklığımızı iyileştirmeye, ve iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel güvenlik tehditlerine karşı koymayı hedefliyoruz” dedi.

İKMAL YOLLARINA ZAM YOK
Pakistan'ın uzun zamandır talep ettiği "özür"ün ABD Dışişleri Bakanı Clinton tarafından gelmesinin ardından İslamabad, topraklarını NATO konvoyuna tekrar açtığını duyurdu. Pakistan, NATO'ya ikmal yollarının açılmasında yol geçiş ücretlerine zam yapmadıklarını da açıkladı.

ABD'li yetkililer de kamyon başına 250 ABD doları olan geçiş ücretinin değişmediğini belirtti.

TALİBAN TEHDİT ETMİŞTİ
ABD'nin geçtiğimiz yıl kasım ayında Afganistan sınırında 24 Pakistan askerini öldürmesi ve Pakistan topraklarına sürekli insansız uçaklarlar saldırılar düzenlemesi sonrasında iki ülke ilişkileri kopma noktasına gelmişti. Pakistan, NATO'nun ikmal yollarını kapattığını duyururken, Pakistan'daki Taliban'da NATO kamyonlarını yakacağını ilan etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...