İlişkili Haberler

Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Lazkiye’den kalktıktan sonra Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının 10 kez uyarıldığını kendilerinin de duyduklarını açıkladı. Pentagon’da düzenlenen basın toplantısına, Bağdat’tan video konferans aracılığı ile katılan Warren, gazetecilerin Rus uçağının düşürülmesine ilişkin soruları da yanıtladı.

Bölgedeki tüm uçak hareketlerini izleme olanaklarına sahip olduklarını belirten Steve Warren, Rus uçağının Türkiye sınırını ihlal edip etmediğine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, “Elimizdeki verileri ve ayrıntıları hala incelemekteyiz, Dağlık ve uzak bir bölge olduğu için tam olarak sınırın neresi olduğunu söylemek zor. Dolayısı ile şu anda kesin yanıtımız yok, verileri hala inceliyoruz. Bölge düz bir çizgi çekerek sınırı belirlenebilecek bir bölge değil. Ancak olay sınırda oldu, size bu kadarını söyleyebilirim” diye konuştu.

Albay Warren, başka bir gazetecinin, “Türkler, Rus uçağına 5 dakika boyunca 10 uyarı yaptıklarını söylüyorlar. ABD bunu doğruluyor mu? Rus pilotlardan biri öldürüldü, ötekinin kurtarılıp kurtarılmadığını biliyor musunuz” sorusuna verdiği yanıtta pilotların durumuna ilişkin bilgileri olmadığını söyledi. Olayı yerel ve sosyal medyadan da izlediklerini belirten Steve Warren, “Düşen iki pilot oldu mu kurtarıldı mı bilmiyoruz. Uçakların tam yerlerine gelince, dediğim gibi bunu çalışmalar sürüyor. Bu konular filmlerdeki gibi her şeyi tertemiz görmek kadar kolay değil” dedi.

Warren, Rus uçaklarına yapılan uyarılara ilişkin olarak da “Biz her şeyi duyabiliyorduk. Bunlar açık kanallar, başkalarının da duyduklarına eminim” dedi.

Warren gazetecinin “Türk pilotlar, Rus pilotları uyarmış. Türkiye’nin Rus uçağını 10 kez uyardığını doğruluyor musunuz” diye sorusunu yinelemesi üzerine, “Evet bunu doğrulayabilirim” yanıtı verdi.

Warren, başka bir soru üzerine Türkiye'de bulunan ABD’ye ait F-15 tipi savaş uçaklarının bir bölümünün IŞİD’e karşı operasyonlar düzenlediğini, bir de Türkiye'nin hava savunmasına yardımcı olduğunu söyledi. Rus uçağının düşürüldüğü sırada bölgede Amerikan uçağı yada Amerikalı personel bulunmadığını belirterek ‘Bu olay tamamen Türkler ve Ruslar arasında meydana geldi” diye konuştu.

Warren, bir gazetecinin hava sahanlığı ile ilgili bir sorusunu da, “Tüm uçaklar hava sahası egemenliğini kabul etmeliler, ulusal egemenlik haklarını kabul etmeliler. Uluslararası değerler ve kurallar tüm oyuncular tarafından çok iyi bilinmekte. Herkes de bu değerler ve kurallara uymalı. Bu yüzden adı uluslararası kurallar. Dolayısı ile, bir uçağın bulunmaması gereken yerde bulunması için hiç bir neden olamaz” diye yanıtladı. Warren, Rus uçağından bir yardım çağırısı duymadıklarını da belirtti.