ABD WikiLeaks yorgunu!

ABD yönetimi, Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetlerini durdurması için İsrail'i ikna çabalarından vazgeçti. İsrail'den 'ABD'nin WikiLeaks yüzünden dikkati dağıldı" açıklaması geldi.

Anadolu Ajansı 07.12.2010 - 23:07

ABD'nin, İsrail-Filistin doğrudan barış görüşmelerini yeniden canlandırmanın bir yolu olarak Batı Şeria'da yerleşim faaliyetlerini durdurması yönünde İsrail'i ikna etme çabalarından vazgeçtiği belirtildi.

Aylardır süren İsrail'i ikna etme çabalarının içinde bulunan iki Amerikalı yetkili, Obama yönetiminin, ''ertelenen görüşmeleri yeniden başlatmak için bunun iyi bir yöntem olmadığı sonucuna vardığını'' kaydetti.

Taraflar arasında doğrudan barış görüşmeleri, İsrail'in yerleşim faaliyetlerini 10 ay durdurma süresinin eylül ayı sonunda bitmesinden bu yana ertelenmiş bulunuyor.

Filistinliler, faaliyetlerin yeniden yavaşlatılmaması durumunda müzakere masasına dönmeyeceklerini bildirmişti.

Öte yandan, Amerikalı bir yetkili, İsrailli ve Filistin müzakerecilerin, Obama yönetimi ile danışmada bulunmak için gelecek hafta Washington'ı ziyaret edeceğini kaydetti.

"SEBEP WIKILEAKS BELGELERİ"
Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Batı Şeria'da yerleşim faaliyetlerinin durdurulması ve Filistinlilerle barış görüşmelerinin yeniden başlaması konularında ABD'nin, İsrail ile görüşmeleri askıya aldığını, çünkü ABD'nin, ''Wikileaks belgeleri yüzünden dikkatinin dağıldığını'' savundu.

İsrail parlamentosunda konuşan Barak, Washington'ın, Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerginliğin yanı sıra, Wikileaks'in ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yazışmalarını sızdırmasıyla meşgul olduğunu söyledi.

Bu konuların, İsrail yerleşim birimleri ve barış görüşmeleriyle ilgili temasları etkisiz hale getirdiğini kaydeden Barak, ''Şimdilik bu konular, Amerikalıların dikkat ve konsantrasyon eksikliği nedeniyle tümüyle kapandı'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley ise Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada ABD'nin görüşmeleri durdurduğunu yalanladı ve ''Süreç bitmedi, çabalarımız askıya alınmadı'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...