ABD: Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı talebini memnuniyetle karşılıyoruz

Son aylarda Yunanistan ve ABD, ikili ilişkilerinin hiç olmadığı kadar iyi olduğunu savunuyor. Bu yöndeki söylemlerden bir yenisi de ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt'tan geldi. Açıklamada,  Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı talebinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.  Öte yandan Yunan medyası ise ABD’nin Atina'ya Mart 2021’de 3 adet kullanılmış F-35 savaş uçağı göndereceğini iddia etti. (Derya Özcan- NTV Atina)

Haberler - ntv.com.tr 01.12.2020 - 16:51

ABD: Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı talebini memnuniyetle karşılıyoruz

Büyükelçilik web sayfasından yapılan açıklamada Yunanistan ve arasındaki savunmaya yönelik işbirliğinin hiç olmadığı kadar iyi bir seviyede olduğu ve ABD'nin Yunanistan ile kurduğu askeri ilişkinin Avrupa çerçevesinde de bakıldığında en güçlü askeri ilişkilerden biri olduğu vurgulandı.

F-35 TALEBİNE MEMNUNİYET MESAJI 

Açıklamada, Yunanistan'ın Hava Kuvvetlerini güçlendirmek adına F-35 savaş uçağı alımına ilişkin niyeti de hatırlatılarak, ABD'nin bu talebi memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Söz konusu programın Yunanistan'ın savunma kapasitesini artırmasının yanı sıra, Yunanistan'a ABD Silahlı Kuvvetleri ile uyum içinde çalışma fırsatı vereceği ve bölgedeki istikrara katkıda bulunacağı ileri sürüldü.

F-35 temininin bir kaç yıl sürebilecek uzun bir süreç olduğu ve Yunanistan'ın F-16 Viper güncelleme programının başarısına da bağlı olarak gelişeceği kaydedildi.

Yunanistan'da memnuniyetle karşılanan bir başka haber ise Joe Biden'ın ABD Başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından kurulacak yeni ekibine ilişkindi.

Biden'ın Beyaz Saray Basın Sözcülüğü (White House Press Secretary) için öngördüğü isim Jen Psaki (White House Press Secretary) oldu. Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü de yapan Psaki'nin Yunan asıllı bir Amerikalı olması da Yunan kamuoyunda memnuniyet yarattı.

''ATİNA'YA MART 2021'DE GELECEK''

Yunan medyası, ABD’nin Yunanistan’a Mart 2021’de 3 adet kullanılmış F-35 savaş uçağı göndereceğini iddia etti. Yunan medyası Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD’den alınacak söz konusu F-35 savaş uçaklarının “25 Mart Ulusal Bağımsızlık” kutlamaları törenlerinde gösteri geçişi yapması için çalışmaların hızlandırıldığı ileri sürdü.

Sayfa Yükleniyor...