ABD'de 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı olan eski beyin cerrahı Ben Carson, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'ni (CAIR) "Müslüman Kardeşler'in kolu ve terör destekçisi" olarak soruşturmasını talep etti.

Sezim kampanyasını sürdüren Carson, ülkesinin ulusal güvenliğine yönelik 7 maddelik plan açıkladı.

Bu planı terör örgütü IŞİD'in yenilgiye uğratılması ve ABD'nin daha güvenli kılınması için atılmış adımlar olarak nitelendiren Carson, ABD'de Müslümanları temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu CAIR'in de Dışişleri Bakanlığı tarafından "terörizme destek veren kurum" olarak araştırılmasını istedi.

Carson, planında "Dışişleri Bakanlığı, Müslüman Kardeşler ve benzeri organizasyonları, İslami terörü destekleyen veya propagandasını yapan terörist örgütler şeklinde tanımlamalı ve Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'ni Müslüman Kardeşler'in bir kolu ve terörizmin destekçisi olarak soruşturmalı" ifadesini kullandı.

"CARSON, NAFİLE UĞRAŞ İÇİNDEKİ BAŞARISIZ ADAY" 

Merkezi Washington'da bulunan CAIR ise Carson'ın açıklamalarına tepki
gösterdi.

ABD'deki Müslümanların haklarını savunan en büyük sivil toplum kuruluşu olarak bilinen CAIR'in İletişim Direktörü İbrahim Hooper, konuyla ilgili Carson'ın seçim kampanyasında İslam karşıtlığından beslenmek istediğini söyledi.

Hooper, "Carson, nafile bir uğraş içindeki başarısız bir aday. Carson, Müslüman karşıtı dar kafalılığını ve anayasaya bağlılığını sorgulayan eleştirilerimize kendince misilleme yapıyor. İslamofobinin geçmişte kendisine güç verdiğini gördü ve şimdi bunu yeniden deniyor" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ramazan ayında Beyaz Saray'da verdiği iftarlara ve ülkedeki Müslüman toplumuyla ilgili toplantılara sürekli davet edilen CAIR, özellikle son dönemde ABD'deki İslam karşıtlarının hedefinde bulunuyor.

"KUDUZ KÖPEK" BENZETMESİ YAPMIŞTI

Ben Carson, daha önce de seçim çalışmasında, mülteciler arasına sızabilecek teröristlerle ilgili konuşurken "kuduz köpek" benzetmesi yapmış, mültecilerin neden kabul edilmemesi gerektiğine ilişkin örnek vermeye çalışırken de "Mahallenizde dolaşan bir kuduz köpek varsa o köpekle ilgili iyi şeyler düşünemezsiniz" demişti.

Carson, ayrıca Müslüman bir başkan adayını desteklemeyeceğini çünkü İslam inancının ABD anayasasıyla tutarlı olmadığını ifade ederek tepki çekmişti.