Türk hava sahasını ihlal eden Rusya'ya ABD'den tepki

ABD'den yapılan açıklamada Rusya'nın hava sahası ihlali için "provokatif ve ihtiyatsız" denildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de aynı olay için "kabul edilemez" yorumunu yaptı.

NTV Haber 05.10.2015 - 22:39

Türk hava sahasını ihlal eden Rusya'ya ABD'den tepki

Suriye'de hava operasyonları düzenleyen Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal etmesine tepkiler sürüyor.

Konuyla ilgili ABD'den yeni açıklamalar geldi.

Açıklamada, "Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal etmesinden endişelendik" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada "Rusya'nın ihlali provokatif ve ve ihtiyatsız" ifadeleri kullanıldı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili de, Rusya'nın Türk hava sahasını kasti olarak ihlal ettiğine inandıklarını dile getirdi. ABD'li yetkililer bu ihlalden derin endişe duyduklarını belirtti.

KERRY: "BU KONUDA ÇOK ENDİŞELİYİZ"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma olasılığının bulunduğunu belirterek, "Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" dedi.

Şili'de bir konferansa katılan Kerry, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi.

"Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" ifadesini kullanan Kerry, Rusya'nın uluslararası standartlara uygun biçimde davranma sorumluluğu bulunduğunu hatırlattı.

Rusya'ya ait bir savaş uçağı 3 Ekim Cumartesi saat 12.08'de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasına girmiş, iki Türk F-16 jeti önleme yaparak ihlali sonlandırmıştı.

"İSTİKRARA FAYDA SAĞLAMIYOR"

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile Brüksel'de bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Rusya'nın eylemleri bölgenin güvenliğine ve istikrarına fayda sağlamıyor" dedi. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya, NATO'nun hava sahasına tam saygı duymalı ve ittifak ile artan gerginlikten kaçınmalı" dedi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter de, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaliyle ilgili Ankara'yla sürekli temasta olduklarını söyledi. 

Sayfa Yükleniyor...