ABD'den Türkiye açıklaması

Türkiye'nin NATO'da kalması gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, F-35'lerin Türkiye'ye sevkiyatı konusunda son kararı henüz vermediklerini belirtti.

ntv.com.tr - NTV Haber 23.05.2018 - 20:49 | Son Güncelleme : 23.05.2018 - 21:16

ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde senatörlerin Türkiye hakkında yönelttiği 3 soruyu yanıtladı.

Pompeo, Türkiye’nin NATO üyeliği hakkında, "Eğer Savunma Bakanı Mattis, burada olsaydı Türkiye’nin NATO üyesi olarak kalmasını savunurdu. Ben de aynı fikirdeyim. Türkiye NATO üyesi olarak kalmalı" diye konuştu. Pompeo, Türkiye’nin NATO ülkesi olduğu için NATO’nun çıkarlarına uygun hareket etmesi gerektiği sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye sevkiyatı konusunda herhangi bir karar vermediklerini ve konu üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi..

Rusya'dan alınacak S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Pompeo, "Türkiye'yi S-400'lere ihtiyaç duymayacak bir durumda tutmaya çalışıyoruz" diyerek, "S-400'leri almadıklarını düşünüyorum ve hiçbir zaman almamalarını umuyorum" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...