ABD'nin Küba ambargosuna Papa'dan eleştiri

Papa 16. Benediktus, Latin Amerika turunun son ayağı olan Küba'ya gitti. Fidel Castro'yla görüşen Papa, Küba'daki dini özgürlüklerin artırılmasını istedi.  Papa,  ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargoları da eleştirdi.

NTV Haber 29.03.2012 - 11:58

ABD'nin Küba ambargosuna Papa'dan eleştiri

Papa'nın Küba'ya yaptığı tarihi ziyaret, tarihi bir görüşmeye sahne oldu. Papa 16. Benediktus, Küba'nın efsane lideri Fidel Castro'yla Havana'da biraraya geldi. Castro'nun Papa ile görüşüp görüşmeyeceği merak ediliyordu. Çünkü Papa geçtiğimiz haftalarda sert bir açıklamada bulunmuş, Küba'da komünizmin işlevini yitirdiğini söylemişti.

Papa'nın bu açıklamasına rağmen ziyaret oldukça samimi bir ortamda geçti. Yarım saat süren görüşmede Castro, Papa'nın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Papa daha sonra Havana'nın ünlü devrim meydanında toplu ayin düzenledi.

'KÜBA’DA DİNİ ÖZGÜRLÜKLER ARTSIN'
Kübalılar Papa'yı gördüğü için heyecanlıydı. Papa ayinde yaptığı konuşmada Küba'da dini özgürlüklerin artırılmasını istedi.

Papa, "Görevini yerine getirebilmek, İsa'nın bu dünyaya getirdiği inanç, barış, ve sevgiyi aşılayabilmek için kilisenin temel özgürlüklere ihtiyacı var. Ne mutlu ki Küba'da bu yönde adımlar atıldı, ama bu süreç devam etmeli". ifadelerini kullandı.

'AMBARGONUN FATURASINI HALK ÖDÜYOR'
Nüfusunun yüzde 60'ının Katolik olduğu Küba'da, 1959'daki Küba devriminden sonra din yasaklanmış, çok sayıda din adamı yargılanmıştı. Bu kısıtlamalar ilerki yıllarda esnetilmiş ve din adamlarına belli özgürlükler tanınmıştı.

Papa ülkeden ayrılırken de Amerika Birleşik Devletleri'nin Küba'ya uyguladığı 50 yıllık ambargoyu eleştirdi. Papa, bu ambargonun faturıasını halkın ödemesinin haksızlık olduğuna dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...