ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey bugün Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ''ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey bugün Türkiye'ye gelecek'' dedi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 24.01.2019 - 10:17 | Son Güncelleme : 24.01.2019 - 11:20

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey bugün Türkiye'ye geliyor

Son dakika haberi! 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin bugün Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

James Jeffrey ile yapılacak görüşmelerde ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ve güvenli bölge ile ilgili son durumun ele alınması bekleniyor.

Jeffrey en son 8 Ocak'ta , ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Donford'la birlikte Ankara'daydı.

A Haber yayınına katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin çekilme süreciyle ilgili bir takvim iletmediğini belirterek üzerinde çalışılan güvenli bölgenin Kuzey Irak'taki gibi olmayacağını, amacın Türkiye'nin güvenlik endişesini ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Güvenli bölgeyi tek başımıza oluştururuz. ABD ve Rusya işbirliği yapmak istiyorsa bunu da dışlamayız" dedi.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Bakan Çavuşoğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ise, Birleşmiş Milletler (BM) raportörünün Türkiye'ye geleceğini bildirdi.

VENEZUELA AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Venezuela'daki son gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, ülkelerin dışlanmasına, izolasyonuna ve iç işlerine müdahalesine karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Maalesef son zamanlarda özellikle bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD, sürekli Venezuela'nın iç işlerine karışmıştır" ifadelerini kullandı.

Venezuela'nın doğal zenginlikler bakımından dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer aldığını dile getiren Çavuşoğlu, ancak bugüne kadar o zenginlikleri kullanma konusunda geri kaldığına işaret etti.

Ülkede şu anki gelişmelerin ciddi şekilde endişe verici olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu zor şartlarda Venezuela'nın ekonomisine de destek vermeye çalıştığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, "Fakat şimdi seçimle gelmiş bir başkan var, diğer taraftan meclis başkanı kendisini de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum yani burada başkan nasıl olunur belli. Bazı ülkeler de bunu tanıdı. Şimdi bu esasen bir kaosa yol açabilir" diye konuştu.

"TÜRKİYE DEMOKRASİYE YÖNELİK DESTEĞİNİ GÜÇLÜ ŞEKİLDE VURGULADI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu arayarak son gelişmeler hakkında bilgi aldığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin demokrasiye yönelik desteğini güçlü şekilde vurguladığını anlattı.

Çavuşoğlu, "İnşallah Venezuela sükunetle iç barışı sağlayarak bu süreci atlatır. Aksi takdirde vahim gelişmeler olabilir. Bundan da endişe duyuyoruz. Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...