Afganistan'da iki NATO askeri öldü

Afganistan’da Kur'an-ı Kerim’in yakılmasıyla alevlenen protesto gösterileri beşinci gününe girdi. Başkent Kabil’de iki NATO askeri yaşamını yitirdi.

Haberler 25.02.2012 - 14:23

Afganistan'da iki NATO askeri öldü

Afganistan'da, NATO üssünde Kur'an-ı Kerim yakılmasıyla başlayan protesto gösterileri, beşinci gününe girdi. Lagman vilayetinde sabah saatlerinde başlayan gösteriler, kısa sürede çatışmaya dönüştü. Bazı protestocular polise taş atarken bazıları da hükümet binalarına doğru yürüyüşe geçti.


SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ
Başkent Kabil'de İçişleri Bakanlığı binasının içinde düzenlenen silahlı saldırıda, Amerikalı bir binbaşı ve bir albay hayatını kaybetti. Saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi.

NATO sözcüsü, bakanlık binasına yapılan silahlı saldırıyı, bir Batılının düzenlediği yönünde Afgan yetkililerin yaptığı açıklamayı yalanladı. Sözcü Yarbay Jimmie Cummings, olayla ilgili olarak edinilen ilk bilgiler doğrultusunda, saldırıyı düzenleyenin bir Batılı olmadığını söyledi.

Adlarının açıklanmasını istemeyen iki Afgan yetkili, bakanlıkta sadece yabancı danışmanlar tarafından kullanılan bir odada çıkan münakaşada Batılı bir kişinin, 2 Amerikalı askeri danışmanı öldürdüğünü söylemişti.

NATO ISAF PERSONELİNİ GERİ ÇEKTİ
Bakanlık, yabancı çalışanların öldürülmesiyle ilgili soruşturma yapıldığını açıklarken, NATO, Kabil'de 2 askerinin öldüğünü bildirmiş, ancak konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermemişti. Olay sonrasında NATO Kabil'deki ISAF (Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü) personelini geri çekme kararı aldı.

Afganistan'ın Logar, Sari Pul, Nangarhar vilayetlerinde düzenlenen gösteriler ise sakin geçiyor. Salı günü başlayan gösterilerde şu ana kadar 25 kişi hayatını kaybetti. Afganistan'daki en büyük NATO üssünde Kur'an-ı Kerim’in yakıldığının ortaya çıkması üzerine, Amerikan Başkanı Obama ve NATO özür dilemiş, ancak bu özür Afganların öfkesini dindirmeye yetmemişti.

Sayfa Yükleniyor...