Rumlar adına sondaj çalışmalarını üstlenen İtalyan Eni petrol şirketine ait sondaj platformu, daha önce girişinin engellendiği 3. parsele girmeyi yeniden denedi.

Dev sondaj platformunun önü Türk donanmasına bağlı 5 savaş gemisi tarafından kesildi. Gemi kaptanına Türkiye’nin bölgede Navtex ilan ettiği hatırlatılarak, rotasını değiştirerek derhal bölgeden ayrılması söylendi.

Sondaj gemisi kaptanıyla Türk savaş gemisi komutanı arasında geçen telsiz konuşmalarından sonra Türk savaş gemileri manevralar yaparak sondaj gemisine sadece geri dönüş için bir alan bıraktı.

Gemi, Türk donanmasının kararlı duruşu nedeniyle sondaja başlayamadan Kıbrıs’tan ayrılmak zorunda kaldı.

Rum Yönetimi, İtalyan şirketi Eni'ye ait sondaj gemisinin doğalgaz arama planını keserek Kıbrıs’tan ayrıldığını açıkladı. Saipem 12000 adlı gemi başka bir sondaj için Fas'a gidiyor.

Rum Yönetimi Sözcüsü Viktoras Papadopulos, Türkiye’nin bölgede güç kullanarak Rumların doğalgaz aramalarına izin vermediğini iddia etti. Sözcü, savaş gemileriyle sondaj gemisi kaptanı arasında geçen telsiz konuşmalarının kanıt olarak uluslararası topluluğa iletileceğini söyledi.