AKP üstünlüğü yakın zamanda bitmez

ABD’nin önemli düşünce kuruluşundan CSIS, Barack Obama'ya 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamamasını tavsiye etti ve AKP'nin siyasetteki üstünlüğünün yakın zamanda sona ermeyeceğini bildirdi.

31.03.2009 - 10:24

AKP üstünlüğü yakın zamanda bitmez

Washington'ın en önemli iki düşünce kuruluşundan biri özelliğini taşıyan Stratejık ve Uluslararası Etüdler Merkezi, Başkan Barack Obama'ya 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamaması tavsiyesinde bulundu.

Kuruluşun hazırladığı kapsamlı Türkiye raporunda, AKP'nin, kapsamlı bir anayasa değişikliği çabasına girmeyeceği görüşü dile getirildi.

Kısa adı CSIS olan Stratejık ve Uluslararası Etüdler Merkezi adlı düşünce kuruluşu, yaklaşık bir yıllık bir çabayı kapsayan 100 sayfalık bir Türkiye raporu yayınladı.

Raporun tanıtımını, en kıdemli düşünce adamlarından, eski başkan Jimmy Carter'ın ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski ve eski başkanlar Gerald Ford ve baba George Bush'un ulusal güvenlik danışmanı Brent Scowcroft yaptı.

CSIS raporunda, başkan Obama'ya, 1915 olaylarını soykırım diye tanımlamaması, Kongre'deki soykırım tasarısını desteklememesi ve bunun yerine Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasını desteklemesi önerildi.

Türkiye'nin son yıllarda daha dindarlaştığını belirten raporun iç politika bölümünde, AKP'nin siyasetteki üstünlüğünün yakın zamanda sona ermeyeceği, ancak CHP ve MHP'nin, AKP'deki gerilemeden yararlanacağı kaydedildi.

Raporda, AKP'nin, kapsamlı bır anayasa değişikliği çabasına girmeyeceği görüşü dile getirildi.

Toplantıya katılan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, NATO Genel Sekreterliği adaylığı Türkiye'nin tepkisine yol açan Danimarkalı politikacı Anders Fogh Rasmussen konusunda Ankara'nın son kararını vermediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...