Almanya'da camiye saldırı

Dresden kentindeki Fatih Camisine saldırı düzenlendiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 27.09.2016 - 06:39 | Son Güncelleme : 27.09.2016 - 06:43

Almanya'da camiye saldırı

Almanya'nın Dresden kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Fatih Camisineyönelik saldırı düzenlendiği bildirildi.

Fatih Camisi Derneği Başkanı Mahmut Bacaru, yerel saat ile 22.00'de camide büyük bir patlama gerçekleştiğini söyledi.

Olay anının kameralar tarafından tespit edildiğini belirten ve imamın lojmanının önüne bir kişinin gaz şişesine benzer bir şeyler koyduğunun görüldüğünü ifade eden Bacaru, daha sonra bir patlamanın meydana geldiğini anlattı.

Polis olay yerinde inceleme yaparken, patlamanın ardından çıkan yangın da komşuların müdahalesiyle söndürüldü. Olay nedeniyle yaralanan olmadığını belirtildi.

Olayı haberi alır almaz Dresden'e 200 kilometre uzaklıktaki Berlin'den olay yerine intikal eden Başkonsolos Ahmet Başar Şen, olayda yaralanan olmamasının tek sevindirici kısım olduğunu söyledi. 

Yetkililerden bilgi alan Başar Şen, olayın tüm yönleriyle Alman makamları tarafından araştırılmasını istedi. Saldırıyı kınayan Şen, sorumluluların bir an önce yakalanmasını ümit ettiklerini, bu konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Görgü tanıklarının ise bir kişinin patlamadan sonra motosikletle bölgeden uzaklaştığını polise haber verdikleri öğrenildi.

Olayda molotofkokteyli mi yoksa başka bir patlayıcının mı kullanıldığının araştırıldığı ifade edildi.

Almanya'da 3 gün önce de Hessen eyaletinin Bebra kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Mimar Sinan Camisini de içinde barındıran Türk-İslam Kültür Derneğine molotofkokteyli atılmış, binanın dış cephesinde yaklaşık 10 bin avro zarar meydana geldiği açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...