Arap Baharı Ürdün'ü de etkiledi

Bazı Arap ülkelerinde gerçekleşen yönetim karşıtı gösteriler, Fas Kralı'ndan sonra Ürdün Kralı Abdullah'ı da harekete geçirdi.  Kral Abdullah, sınırlı anayasal reformlara onay verdi.

NTV Haber 15.08.2011 - 12:36

7 milyon nüfuslu Ürdün, Suriye, Yemen ve Bahreyn'deki gibi olmazsa da daha çok küçük çaplı gösterilere sahne oldu. Ülkede gerçekleşen yönetim karşıtı gösteriler, Ürdün Kralı Abdullah'ı da harekete geçirdi. Kral, Nisan ayında atadığı komisyon tarafından hazırlanan reform önerilerini onayladı.

Yeni pakette bulunan, 42 anayasal reformlar arasında, Kral'ın bazı yetkilerinin parlamentoya devredilmesi ve parlamentonun, feshedildikten sonra iki yıl yerine 4 ay içinde seçime gidilmesi gibi düzenlemeler dikkat çekiyor.

Seçimleri izlemek üzere bağımsız bir komisyon kurulması, askeri mahkemelerin mali ve yolsuzluk davaları yerine artık sadece terör ve casusluk davalarına bakması da yeni reform paketinde yer alıyor.

Milletvekili yaşının 35'ten 25'e düşürülerek parlamentonun gençleştirilmesi de yeni reformalar arasında.

MUHALİFLER MEMNUN DEĞİL
Bu sınırlı reformlar, siyasi yeniliklerin yanında ekonomi politikalarında da reformalar isteyen muhalifleri tatmin etmiş değil. Zira, Kralın Başbakanı atama yetkisi hala geçerli. Reformların bir ay içinde parlamentodan onaylanarak geçirilmesi planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...