Libya Lideri Muammer Kaddafi yavaş yavaş iktidarını kaybediyor. Birçok kentin kontrolünü ele geçiren muhalifler, Kaddafi yönetimine alternatif yapı oluşturuyor. Ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi’de ‘Milli Libya Konseyi’ kuruldu.

İlişkili Haberler


Libya dışında da Kaddafi iktidarının sonrası konuşulmaya başlandı. Ülkede kaos devam ederken, birçok ülkenin dışişleri bakanları İsviçre'nin Cenevre kentinde Libya 'yı masaya yatırmak için biraraya geliyor.

Toplantıya aralarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davtoğlu ile Amerikan mevkidaşı Hillary Clinton'ın da bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden dışişleri bakanları katılıyor. Toplantıda Libya'daki son durum ve ülkedeki yabancılar için alınabilecek önlemler tartişilacak.

CLINTON: MUHALİFLERE YARDIMA HAZIRIZ
Toplantı öncesi Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton, ülkesinin Kaddafi karşıtlarına her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi. Clinton Libya 'daki farklı muhalif gruplarla temas halinde olduklarini da belirtti.

KADDAFİ: SORUMLU EL KAİDE
Sırp televizyonuna telefonla demeç veren Libya Lideri Kaddafi'yse, ülkedeki durumdan El Kaide ve yabancılari sorumlu tuttu. Kaddafi, Birleşmiş Milletler'in ülkesine yönelik yaptırım kararını "boş ve hükümsüz" olarak değerlendirdi ve "halk benimle, isyancılarla ilgilenilecek" dedi.

Diğer taraftan Muammer Kaddafi, "gerekirse, halki silahlandiracağız" sözünü yerine getirmiş görünüyor. Silahli Kkaddafi yandaşları, başkent Trablus sokaklarinda devriye geziyor.