Avrupa'dan Schengen'e ince ayar

Guardian gazetesin haberine göre, Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkelerle geri kabul anlaşması imzalayarak mültecilerin geldikleri ülkelere iadesini hedefliyor.

13.05.2011 - 11:42

İngiliz Guardian gazetesi bugünkü manşetinde Avrupa Birliği'nin Kuzey Afrikalı göçmenler korkusuyla, serbest dolaşımı sınırlamaya hazırlandığını duyurdu.

Haberde şu satırlara yer verildi:

"Avrupa Birliği içişleri bakanları Schengen olarak bilinen pasaportsuz seyahat rejimini radikal bir biçimde gözden geçirmeye karar verdi. Hedef 26 ülkenin, sınırda pasaport kontrollerine tekrar başlaması. Bu gerçekleşirse, birleşik, iç içe geçmiş bir Avrupa'nın en önemli köşe taşlarından biri olan serbest dolaşım büyük bir darbe yemiş olacak. Ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkelerle geri kabul anlaşması imzalanarak mültecilerin geldikleri ülkelere iadesi hedefleniyor."

"Bu siyaset değişikliğinin itici gücü son haftalarda Tunus'tan, çok da büyük olmayan bir mülteci akınına hedef olan Almanya ve İtalya oldu. Ancak Schengen'e dahil olan 22 ülkeden 15'i dün bunu kabul etti, sadece 4'ü direndi. Konu gelecek ay AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde tartışılacak. Ancak Schengen sisteminde yapılacak değişiklerin Avrupa Parlamentosu'ndan da onay alması gerekiyor ve burada ciddi bir direniş bekleniyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...