Avusturya başbakanı istifa etti

Partisi içinde sığınmacı krizi nedeniyle başlayan eleştiriler, aşırı sağcıların yükselişi ve 1 Mayıs İşçi Bayramı törenleri partililerin istifa daveti... Avusturya Başbakanı Werner Faymann daha fazla dayanamadı ve görevini bıraktığını açıkladı.

160510-avusturya-başbakan-istifa1.jpg

Avusturya'da Sosyal Demokrat Parti'li (SPÖ) Başbakan Werner Faymann, parti içerisindeki yoğun eleştiriler üzerine parti genel başkanlığı ve başbakanlıktan istifa etti. Faymann'ın yerine Reinhold Mitterlehner Başbakanlık koltuğuna oturdu.

Faymann, istifa açıklaması sırasında "Bu ülkenin, partisinin sonuna kadar arkasında olduğu bir başbakana ihtiyacı var" ifadesiyle partililere ince bir göndermede bulundu.

Faymann, "Parti başkanı ve başbakan olarak çekiliyorum" açıklamasını, partisinin Viyana'daki eyalet başkanları toplantısı sonrasında yaptı.

Sosyal demokratlar içerisinde sığınmacı krizi nedeniyle başlayan eleştiriler, aşırı sağcıların cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda ilk sıraya yerleşmesiyle daha da kızışmıştı. Faymann, 1 Mayıs İşçi Bayramı törenleri sırasında partilileri tarafından istifaya davet edilmişti.

Yeni Başbakan Reinhold Mitterlehner (solda) ve Werner Faymann
Yeni Başbakan Reinhold Mitterlehner (solda) ve Werner Faymann

YENİ BAŞBAKAN MITTERLEHNER

7 yıldan bu yana oturduğu başbakanlık koltuğundan ayrıldığını açıklayan Faymann'ın yerine, koalisyon ortağı ÖVP'li (Avusturya Halk Partisi) Reinhold Mitterlehner geçti. Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, başbakanlık görevini verdiği Mitterlehner'e başarılar dilerken Faymann'a da yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Çiçeği burnunda Başbakan Mitterlehner yaptığı ilk açıklamasında "SPÖ ile olan koalisyon ortaklığımıza devam edeceğiz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...