Bakü'de gündem Türk-Ermeni sınırı

Türkiye-Ermenistan sınırının açılabileceği iddiaları Azerbaycan'da gerginliğe yol açtı.

03.04.2009 - 14:54

Bakü'de gündem Türk-Ermeni sınırı

Türkiye-Ermenistan sınırının 16 Nisan’da açılacağı iddiasının tartışıldığı bir dönemde, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza’nın Bakü’ye gelmesi Azerbaycan’da siyasi ortamın gerilmesine neden oldu.

ABD Büyükelçiliği yetiklilileri, ziyaretin asıl amacının Dışişleri bakanı Hillary Clinton'ın önümüzdeki haftalarda Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanlarının yeni bir görüşmesine yönelik önerisi olduğunu duyursa da, Bakü'de herkes Bryza’nın Barack Obama’nın Türkiye ziyareti öncesindeki açıklamalarına odaklandı.

Yerel basın Bryza’dan gelecek ‘sınır mesajını’ beklerken, Azerbaycan Parlamento Başkanı Oktay Aasadov, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması halinde ülkesinin zarar göreceğini duyurdu.

‘Bakü yönetimi bu konuda gereken önlem çalışmalarını yapıyor ve yapmaya devam edecek’ diyen Asadov, bazı Azeri politikacıların ‘Türkiye-Ermenistan yakınlaşması Bakü için de iyi’ türlü açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Sınır konusunda sert açıklamada bulunan bir başka Azeri üst düzey yetkili ise, Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov oldu.

"Dağlık Karabağ işgalinin devam ettiği bir dönemde Türkiye-Ermenistan sınırının açılması Azerbaycan çıkarlarına ters düşer" diyen Azeri bakan, "Tutumumuzu Türkiye yönetimine ilettik. Ankara da bu gerçeği kabul ediyor ve Erivan’la işgal gücünün Karabağ’dan çekilmesine yönelik görüşmeleri devam ettiriyor" dedi.

ERMENİSTAN: ANLAŞMA HAZIR
Öte yandan, Ermenistan’da Türkiye sınırının açılmasına ilişkin anlaşmanın hazır olduğu iddia edildi. Muhalif Ermenistan Milli Kongresi Sözcüsü David Şahnazaryan, "Taraflarca onaylanan 4 maddelik belge artık hazır ve imzalanması için uygun zaman bekleniyor. Anlaşmaya göre, diplomatik ilişkiler kurulacak, sınır çizgisi karşılıklı olarak tanınacak ve açılacak, ve de soykırımın tartışılacağı komisyon oluşturulacak’ dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...