Bakü’den yalanlama

Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ait olduğu iddia edilen fikir ve görüşlerin "kesinlikle gerçekleri yansıtmadığı" belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı William Burns arasında geçen görüşmede "kesinlikle argo deyimler kullanılmadığı" da belirtilerek, Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerin, Azerbaycan'ın komşu ülkelerle ilişkilerini bozmak ve devlet başkanları arasında güvensizlik oluşturmak maksadı taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Azerbaycan Cumhuriyeti'nin komşu ülkelerin iç siyasetine karışmadığı vurgulanarak, Azerbaycan'ın bölge ülkeleri ile iyi komşuluk ilişkileri kurulması ve geliştirilmesine hizmet eden şeffaf bir siyaset yürüttüğü bildirildi.

Azerbaycan'da konu ile ilgili ilk açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Şube Müdürü Novruz Memmedov yapmış, sözkonusu görüşmelere kendisinin de katıldığını ve bu görüşmede üçüncü ülkeler ya da şahıslar hakkında konuşulmadığını söylemişti.

'LIBERMAN RUS GİBİ'
Yayımlanan belgelerde ayrıca, Rus liderlerinin İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ı "kendilerinden biri" olarak gördükleri belirtildi.

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen bir belgede, Lieberman'ın Rusya'ya 2009 Haziran'ında yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmeler aktarılıp, bilgilerin kaynağının da İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuval Fuchs olduğu kaydediliyor.

Belgeye göre, "Rusça konuşan Lieberman, 'kendilerinden biri' olduğu yolundaki Moskova'nın izlenimini pekiştirmiş." Belgeyi yazan ABD'li yetkili, "İsrail Dışişleri Bakanı'nın tüm toplantılarını Rusça yapt ığını, Moskova'yla ilgili hikayeler anlattığını, sigara içtiğini ve Rus muhataplarıyla rahat bir atmosfer oluşturduğunu" vurguluyor.

ABD'li yetkili Fuchs'un sözlerine dayanarak, İsrail Dışişleri Bakanı'nın "eski bir dost gibi davrandığını", Rusların da onu "zaten tanıdıkları" gibi hareket ettiklerini belirtip, yine de "İsrail Dışişleri Bakanı'nın kişisel diplomasisinin, güçlü olan Rusya-İsrail ilişkilerine ölçülebilir bir etkisi olup olmayacağını söylemek için henüz erken" yorumunu eklemiş.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...