Barzani: Türkiye ile ilişkilerimiz daha iyi olacak

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Türkiye ile ilişkilerin geleceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Haberler 16.06.2010 - 16:59

Barzani: Türkiye ile ilişkilerimiz daha iyi olacak

Paris'te temaslarda bulunan Mesud Barzani, Yabancı Basın Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Barzani, bir soruyu yanıtlarken, Fransa'ya gelmeden önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, "bu ziyaretin kendileri için çok olumlu geçtiğini" söyledi.

Bu ziyaretin geçmişteki bazı görüş ayrılıkları ve sorunların giderilmesine de önemli katkıda bulunduğunu ifade eden Barzani, "Gelecek için umutluyum" dedi.

Barzani, başka bir soru üzerine, "Türkiye ile İran'ın yakınlaşmasının kendileri için tehdit ve tehlike arz etmediğini" söyledi.

İran'ın, PKK'nın İran'daki kolu olan PEJAK üyelerine yönelik oparasyon çercevesinde Irak'ın kuzeyini bombalamasını kınadıklarını söyleyen Barzani, bu konuda Bağdat'taki merkezi hükümetle temas kurduklarını ve İran nezdinde girişimde bulunulmasını istediklerini söyledi.

İsrail'in Kuzey Irak'taki varlığı ve yatırımlarına ilişkin soruya tepki gösteren ve "bu sorudan artık sıkıldığını" ifade eden Barzani, "Merkezi Bağdat hükümetinin İsrail'le hala diplomatik ilişki ve temsilciliği bulunmadığını" söyledi.

Barzani, "Birçok Arap ülkesinin İsrail'le ilişkisi var" diye konuştu.

Kuzey Irak yönetiminin Fransa'dan silah satın alma talebi olup olmadığı yolundaki bir soru üzerine Barzani, bunun söz konusu olmadığını belirtti, Fransa'dan kuzey Irak'ın inşasına destek vermelerini istediklerini ve ilişkileri bütün alanlarda geliştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Barzani, dün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...